Koronawirus w Łódzkiem. Zwiększa się liczba łóżek covidowych

2021-11-04 12:50

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w woj. łódzkim systematycznie zwiększa się liczba łóżek covidowych w szpitalach. Na podstawie decyzji wydawanych przez wojewodę Tobiasza Bocheńskiego ich liczba przekroczyła tysiąc, z których ponad 400 jest wolnych.

Jak zapewniła w rozmowie z PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska, mimo wzrostu zachorowań i tym samym zwiększającej się liczby pacjentów chorych na COVID-19 przyjmowanych do szpitali w woj. łódzkim nie ma obaw o niewystarczającą liczbę miejsc w placówkach medycznych.

- Monitorujemy na bieżąco sytuację i na tej podstawie wojewoda każdego dnia podejmuje kolejne decyzje o uruchamianiu łóżek covidowych w różnych miejscach regionu. Pierwsze z nich zapadły w czasie ostatniego weekendu – wyjaśniła.

Dotyczyły one m.in. przekształcenia w łóżka covidowe miejsc w placówkach poza czterema wyznaczonymi do leczenia COVID-19 szpitalami – im. Biegańskiego w Łodzi, w Zgierzu, Bełchatowie i Radomsku.

Od poniedziałku pacjenci z COVID-19 przyjmowani są też m.in. w: Pabianickim Centrum Medycznym (25 miejsc), Zespole Opieki Zdrowotnej w Łowiczu (7), a w łódzkim szpitalu im. Barlickiego uruchomiono 4 łóżka respiratorowe. We wtorek o 20 łóżek powiększyła się baza w Wieluniu, o 22 w Tomaszowie Mazowieckim, o 34 w łódzkim Koperniku i 24 w Bełchatowie, a w środę – o 28 w Radomsku i po 30 w szpitalach w Kutnie oraz Piotrkowie Trybunalskim.

- Zapadła również decyzja o uruchomieniu 5 dodatkowych łóżek obserwacyjno-zakaźnych pediatrycznych w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, w związku z czym w tej placówce jest już 213 łóżek obserwacyjno-zakaźnych dla dorosłych, 38 pediatrycznych i 33 łóżka respiratorowe. Z kolei w szpitalu im. Babińskiego do 30 zwiększono liczbę łóżek izolacyjnych – zaznaczyła Zalewska.

W czwartek ma zostać uruchomionych 30 łóżek covidowych w Centrum Leczenia Chorób Płuc przy ul. Okólnej w Łodzi, 54 w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi i 14 kolejnych miejsc w ZOZ w Łowiczu.

Według danych opublikowanych na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego ogólna liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1129, z czego w czwartek 676 jest zajętych. Przygotowano też 184 respiratory, z których 50 pozostaje w użyciu.

- Na kolejne dni zaplanowane są następne decyzje dotyczące uruchamiania kolejnych miejsc w szpitalach. Na obecnym etapie pandemii nie jest jeszcze planowane wznowienie działalności szpitala tymczasowego w hali Expo w Łodzi – wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

W czwartek liczba nowych zakażeniach w woj. łódzkim po raz pierwszy jesienią br. przekroczyła tysiąc przypadków – 1031. Łódzkie znalazło się pod tym względem na piątym miejscu w kraju. Na kwarantannie przebywa ponad 21 tys. osób. Ostatniej doby wykonano przeszło 5,8 tys. testów, z czego 1113 dało wynik pozytywny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

ESKA XD #035 - SQUID GAME, FAME MMA 12, MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY, WIEDŹMIN: SEZON 2
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE