Łódź. W centrum miasta powstanie NOWA KAMIENICA. Zaprojektował ją profesor z ASP [WIZUALIZACJE]

2021-11-04 12:35

W Łodzi, na pustym placu u zbiegu ul. Zachodniej i Więckowskiego, powstanie Biała Kamienica, która nawiązuje do XIX-w. stylów wielkomiejskich. Budynek, który ma być gotowy wiosną 2024 r., zaprojektował prof. Robert Sobański z łódzkiej ASP.

- Nareszcie rusza zabudowa tej części ulicy Zachodniej. Właśnie tu powstanie Biała Kamienica – wyjątkowy, luksusowy budynek, którego bryła nawiązuje do najlepszych XIX-wiecznych stylów wielkomiejskich. Bardzo blisko stąd do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka czy Teatru im. Stefana Jaracza. Tuż obok ul. Piotrkowska i Manufaktura – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej w środę, podczas której zaprezentowano projekt budynku.

Wyjątkowość tej inwestycji ma polegać na tym, że w ścisłym centrum, w otoczeniu XIX-wiecznej zabudowy, powstanie budynek, który formą będzie nawiązywać do historycznych łódzkich kamienic, nie będąc jednocześnie ich całkowitym odwzorowaniem.

- Propozycja zaprojektowania tego budynku była dla mnie wyzwaniem. Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym, gdzie wykorzystano neoromanizm, neorenesans, neogotyk, neobarok, neoklasycyzm, eklektyzm, secesję i modernizm. Z mojego punktu widzenia błędna byłaby rezygnacja z nawiązania do tego dziedzictwa. Projektując Białą Kamienicę starałem się, żeby była hołdem i kontynuacją miejsca - podkreślił autor projektu prof. Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jak wyjaśnił, takie inspiracje do "łódzkiego stylu" pojawiają się w detalu w strefie głównego wejścia w narożniku ulic Zachodniej i Więckowskiego, gdzie można będzie znaleźć ślady neoromańskich portali. Natomiast od strony ul. Zachodniej będzie można zaobserwować charakterystyczny, neorenesansowy sposób kształtowania kamienicy.

W Kamienicy powstaną mieszkania liczące 1 - 5 pokoi z balkonami, loggiami i tarasami. Budynek ma być gotowy w kwietniu 2024 r

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

ESKA XD #035 - SQUID GAME, FAME MMA 12, MIŁOŚĆ W CZASACH WOJNY, WIEDŹMIN: SEZON 2
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE