Jakie święto wypada 15 sierpnia? Czy jest to dzień wolny od pracy?

2022-07-08 10:33
Jakie święto wypada 15 sierpnia? Czy jest to dzień wolny od pracy?
Autor: Unsplash - Nicole Herrero Jakie święto wypada 15 sierpnia? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Mamy świetną wiadomość! W sierpniu czeka nas sporo wolnego, o czym nie wszyscy mogą wiedzieć. Dodatkowy dzień wolny od pracy otrzymamy w poniedziałek 15 sierpnia z okazji wypadającego wówczas święta. O tym, jakie święto obchodzimy 15 sierpnia, przeczytasz w artykule poniżej.

Jakie święto wypada 15 sierpnia? Jedni w ogóle nie pamiętają, że 15 sierpnia jest świętem, inni z kolei datę pamiętają, ale nie mają pojęcia, jakie święto, a raczej dwa święta się pod nią kryją. Zatem przypominamy. 15 sierpnia wypada państwowe Święto Wojska Polskiego oraz kościelne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wojska Polskiego jest to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego właśnie ustawodawca wprowadził wolne.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w kościele katolickim. Tego dnia w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Z kolei na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski. 15 sierpnia w wielu regionach obchodzone są także dożynki.

Dodatkowy dzień wolny 15 sierpnia

Jak wspomnieliśmy wyżej, 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym, że w tym roku wypada w poniedziałek, w połowie sierpnia czeka nas długi letni weekend.

Co Cię wkurza? | Ja się pytam!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE