Brykiet torfowy zamiast węgla? To kolejny pomysł Polaków na radzenie sobie z kryzysem energetycznym. Gdzie kupić brykiet torfowy i ile kosztuje?

i

Autor: OLX/print screen

Ogrzewanie

Brykiet torfowy zamiast węgla? To kolejny pomysł Polaków na radzenie sobie z kryzysem energetycznym. Gdzie kupić brykiet torfowy i jaką ma cenę?

2023-03-21 16:01

Brykiet torfowy to ostatnio bardzo popularny zamiennik węgla. Coraz więcej Polaków decyduje się na palenie brykietem torfowym, ale opinie na jego temat są różne. Sprawdź, czy warto palić w piecu brykietem torfowym, gdzie go kupić i jaką ma cenę.

Brykiet torfowy jako zamiennik węgla

Brykiet torfowy stał się obecnie bardzo modną alternatywą dla węgla. Opał jest bardzo popularny w krajach skandynawskich, ale w Polsce do tej pory nie był wykorzystywany do ogrzewania domów. Ze względu na niebotyczne wręcz ceny węgla wiele osób zdecydowało się sięgnąć po ten rodzaj opału.  

Czym w ogóle jest brykiet torfowy? Surowiec powstaje poprzez sprasowanie torfu pod wysokim ciśnieniem. Powstaje bez użycia jakichkolwiek substancji wiążących, wytwarza bardzo małe ilości dymu i nie generuje sadzy. Dzięki temu jest nieszkodliwy zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Coraz częściej brykiet torfowy nazywany jest ekologicznym opałem przyszłości. Nie bez powodu korzystają z niego Skandynawowie, którzy cenią sobie ekologię. Do tego zimy w krajach skandynawskich są bardziej srogie niż w Polsce, co tylko potwierdza, że surowiec nadaje się do ogrzewania domów. 

Brykiet torfowy: opinie są różne

Jednakże opinie na temat brykietu torfowego bywają różne, dlatego warto przyjrzeć się faktom. Kaloryczność brykietu torfowego wynosi 18 MJ/kg, zaś jego wartość opałowa sięga 80 proc. wartości opałowej węgla. Jak piszą eksperci oraz sprzedawcy tego paliwa, jego kolejną zaletą jest długie trzymanie żaru - nawet do 10 godzin. Kolejnym plusem jest niska zawartość popiołu (ok. 9 proc.), który w dodatku jest całkowicie ekologiczny i można go wykorzystać jako nawóz. Zdarzają się jednak negatywne opinie. Na forach internetowych można przeczytać, że dym powstający ze spalania tego brykietu jest gryzący. Niektórzy narzekają też na zbyt dużą ilość popiołu. 

Pozostaje wyjaśnić, w jakich piecach można palić brykietem torfowym. Okazuje się, że opał nadaje się do: 

  • pieców CO
  • kominków
  • niewielkich ciepłowni i kotłowni.

Brykiet torfowy: gdzie kupić ten surowiec?

Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić brykiet torfowy. Ze względu na rosnącą popularność tego surowca w Internecie, zwłaszcza na Allegro i Olx, pojawia się mnóstwo ofert sprzedaży. Warto znaczyć, że brykietu torfowego raczej nie kupimy w marketach budowalnych, takich jak Castorama czy Obi. W ofercie tych sklepów znajdziemy natomiast brykiet drzewny. Surowiec najlepiej kupić u sprzedawców zajmujących się na co dzień sprzedażą opału, którzy cieszą się dobrymi opiniami klientów, jednakże wielu z nich sprzedaje go w większych ilościach. 

Sprzedawany w Polsce brykiet torfowy w większości pochodzi z Białorusi

Cena brykietu torfowego. Ile kosztuje w Internecie i w hurtowniach?

Cena brykietu torfowego różni się w zależności od miejsca zakupu oraz zakupionej ilości. Ceny wahają się od 1500 do nawet 3000 złotych za tonę, ale zdarzają się znacznie wyższe, a także nieco niższe oferty. Na aukcjach internetowych sprzedawcy najczęściej oferują 20-kilogramowe opakowania, które kosztują około 80-120 złotych. Wśród ogłoszeń internetowych można znaleźć oferty z możliwością wysyłki do paczkomatu, przy zakupie 20 kg. 

W przypadku zakupu więcej ilości, cena w hurtowniach jest niższa i oscyluje wokół 1000 zł za tonę.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE