​W Muzeum Okręgowym w Lesznie uroczyście odsłonięto portret króla Stanisława Leszczyńskiego

i

Autor: hak

Muzeum

​W Muzeum Okręgowym w Lesznie uroczyście odsłonięto portret króla Stanisława Leszczyńskiego [ZDJĘCIA]

2024-03-28 12:54

Obraz można oglądać na wystawie stałej o Lesznie. Pokazywany będzie też w nowej siedzibie muzeum w octowni w Galerii Królewskiej, która tam powstanie.

Nowy w kolekcji

Muzeum Okręgowe w Lesznie stale powiększa swoje zbiory. Obraz z królem kupiło w 2022 roku, dzięki dotacji celowej z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. można było go zobaczyć już w ubiegłym orku, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. Wtedy był przed konserwacją, teraz prezentowany jest już po zabiegach pielęgnacyjnych.

- Jest to wizerunek króla Stanisława Leszczyńskiego namalowany na podstawie wizerunku gdańskiego artysty Daniela Kleina. Jest to element naszej strategii, która opiera się na tym, że rozbudowujemy nasze kolekcje z myślą o zbiorach w ogóle, ale też przede wszystkim o Galerii Królewskiej, jaka znajdzie się w nowej siedzibie muzeum. Udało nam się dotąd, oprócz tego obrazu, zakupić także wizerunek Katarzyny z Opalińskich Leszczyńskiej, żony króla i ich córki Marii. Na rozstrzygnięcie czeka kolejny wniosek, z wizerunkami młodej Marii Leszczyńskiej i Ludwika XV, jej męża. Jest to ewenement w skali polskich zbiorów, wizerunki powstałe z okazji ślubu królewskiej pary. Mamy nadzieję, że też trafią do naszych zbiorów - mówiła podczas uroczystości Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Nowa siedziba muzeum mieścić się będzie w budynku dawnej octowni na rogu ul. Chrobrego i al. Jana Pawła II, która ma być wyremontowana i rozbudowana do końca 2027 roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wielkanocne poszukiwanie Zajączka w Mini ZOO w Lesznie