Na początku 2028 roku wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie

i

Autor: hak

Kultura

Na początku 2028 roku wielkie otwarcie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie

2024-03-27 14:51

W przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Lesznie. Powstanie w budynku dawnej octowni na rogu ul. Chrobrego i al. Jana Pawła II. Gotowe ma być na koniec 2027 roku. Dziś (27 marca) w obecnym budynku muzeum, dawnej synagodze poinformowano o postępach przy inwestycji.

Wróci życie do octowni

Muzeum w Lesznie to instytucja podległa pod Urząd Marszałkowski w Poznaniu i przez niego finansowana. Budynek dawnej octowni z przeznaczeniem na muzeum samorząd województwa wielkopolskiego kupił jesienią 2021 roku. W marcu ubiegłego roku wybrana została koncepcja, jak ma wyglądać powstała na jego bazie nowa siedziba. Wygrał pomysł Studia Lisiak z Poznania. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- To jest ogromna szansa na stworzenie dobrego, godnego miejsca dla muzeum, a z drugiej strony uratowanie obiektu, który bez wątpienia w przestrzeni miasta jest bardzo dobrze zlokalizowany. Jest bardzo ciekawym obiektem, ma tez swoją historię, sięgająca końca XIX wieku i też związana jest z tym historia rodziny, która jest rodziną bez wątpienia patriotyczną, zapisaną dobrze w dziejach Leszna. Jesteśmy zdeterminowani, zdecydowani, żeby doprowadzić do końca ten projekt. Myślę, że to jest zadanie na kolejna kadencje Sejmiku, bo jesteśmy dzisiaj w takim momencie, który zbliża nas do tego elementu realizacji inwestycji i mamy ogromna nadzieję, że uda się tą inwestycję finansować z budżetu Unii Europejskiej, za pośrednictwem naszego regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, bo tak się on teraz nazywa, na lata 2021-2027 - mówił dziś na konferencji prasowej w budynku dawnej synagogi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. 

W przyszłym roku przetarg

Budowa nowej siedziby muzeum szacowana jest dziś na 42 mln złotych. Poziom zaawansowania prac nad nią to dziś 15 proc.

- Ja chciałabym zwrócić uwagę na kilka liczb. Powierzchnia magazynowa w nowej siedzibie to będzie ok. 570 m kwadr., zlokalizowana na kondygnacji -1. Powierzchnia wystaw stałych na dwóch kondygnacjach ok. 1200 m kwadr. Liczby nie zawsze działają dobrze na wyobraźnię. W przypadku wystaw stałych, ta przestrzeń w której się znajdujemy jest to nasza jedyna wystawa stała, liczy niewiele ponad 400 m kwadr. 1200 metrów w obliczu miejsca, w którym się znajdujemy, potrafią sobie Państwo wyobrazić z jaką jakością będziemy mieć do czynienia i nasze zbiory wreszcie będą mogły być właściwie wyeksponowane. Koncepcja architektoniczna Studia Lisiak wygrała przede wszystkim dlatego, że z wielkim szacunkiem podeszła do historycznej bryły budynku - przypomniała Kamila Szymańska, dyrektor muzeum w Lesznie. 

Nowy budynek będzie łączył w sobie funkcje wystawiennicze, magazynowe, a także pracownie digitalizacji i konserwacji zbiorów. Pod charakterystyczną wieżyczką będzie znajdowała się "fantazyjna" klatka schodowa. Będzie też miejsce na małe bistro. 

- W tej chwili jesteśmy na etapie kończenia projektu budowlanego. Tworzymy już scenariusz wystawy stałej i zamierzamy przygotować go do końca bieżącego roku. W przyszłym roku będziemy chcieli wypracować strategię komunikacji, a więc to jak chcemy opowiadać o sobie, czym ma być dla naszego odbiorcy muzeum. Zamierzamy zakończyć całą inwestycję wraz z rokiem 2027. 2028 rok - rozpoczęcie nowego etapu, kiedy muzeum będzie już w nowej przestrzeni - opowiadała K. Szymańska.

W obecnym budynku dawnej synagogi przy ul. Narutowicza mieścić się będzie prawdopodobnie Centrum Dialogu Międzykulturowego.

- Na pewno jest potrzebna spora ekspozycja poświęcona społeczności żydowskiej, być może nawet w całej Wielkopolsce, nie tylko w Lesznie . tym bardziej że znajdujemy się na terenie dobrze zachowanej dawnej dzielnicy żydowskiej - zauważa dyrektor muzeum.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wystawa o Lesznie "Na styku światów"