Czy będzie schron pod octownią? Wraca pytanie o dodatkowe przeznaczenie nowej siedziby muzeum  w Lesznie

i

Autor: hak

Ochrona ludności

Czy będzie schron pod octownią? Wraca pytanie o dodatkowe przeznaczenie nowej siedziby muzeum w Lesznie

2024-03-29 12:18

O możliwość budowy schronu pod przyszłą siedzibą Muzeum Okręgowego w dawnej octowni pytał radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marek Sowa z PiS-u. Odpowiedział mu marszałek Marek Woźniak.

Wraca temat schronu

O budowę schronu pod octownią Marek Sowa pytał już rok temu. Ponowił pytanie w środę (27 marca) podczas konferencji prasowej w obecnym budynku Muzeum Okręgowego w byłej synagodze, na temat postępów prac nad przyszłą siedzibą tej instytucji. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Odpowiedział mu obecny na spotkaniu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

- Myślę, że musimy poczekać na bardzo klarowne przepisy. Wiem, że są przygotowywane przepisy prawa budowlanego, które będą szczegółowo opisywać wymagania dla inwestorów. Mają opisać obowiązki inwestorów, niezależnie od tego kto jest inwestorem, gdzie inwestuje i też pewne parametry tych przestrzeni na ochronę ludności. Myślę, że jeśli to prawo się pojawi już wkrótce (a takie są zapowiedzi), to nawet będzie to wymóg, który będzie dotyczył tego rodzaju inwestycji - być może, chociaż tego nie wiemy. Na pewno dla muzeum kluczowe jest ochronić zbiory, ale też czy pełnić funkcję ochrony ludności okolicznej to musi zdecydować ustawodawca. Nie zgadujmy, nie próbujmy to w tak amatorski sposób wymyślać, bo myślę, że nie ma wielu projektantów w Polsce, którzy są przygotowani do tego, żeby dzisiaj narysować schron i powiedzieć, co w nim na dzisiaj powinno się znajdować, jaki to ma być parametr schronu. Poczekajmy na regulacje ustawowe płynące z tych miejsc, które są do tego merytorycznie przygotowane - mówił marszałek Marek Woźniak.

Nowa siedziba muzeum ma być gotowa do końca 2027 roku.

Wielkanocne poszukiwanie Zajączka w Mini ZOO w Lesznie

Tradcyje Wielkanocne. Sprawdź jak dobrze je znasz! (QUIZ)

Pytanie 1 z 7
Jakie zwierze jest symbolem świąt Wielkanocnych?