Zdalnie sterowane narzędzia kontra rak szyjki i trzonu macicy w szpitalu na Klinach

2021-01-29 15:14
Zdalnie sterowane roboty kontra rak szyjki macicy w szpitalu na Klinach
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wygląda system robotów Da Vinci w szpitalu na Klinach.

W krakowskim Szpitalu na Klinach rusza projekt badawczo-rozwojowy który jest szansą na nowoczesne i mało inwazyjne z wykorzystaniem robota da Vinci leczenie dla pacjentek cierpiących na złośliwe nowotwory narządów rodnych – raka szyjki macicy i rak trzonu macicy. Projekt jest współfinansowany przez władze województwa małopolskiego ze środków Funduszy Europejskich. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu operacja będzie bezpłatna. Całkowity koszt projektu to ponad 12 milionów złotych.

200 pacjentek będzie mogło skorzystać z nowatorskich zabiegów chirurgicznego leczenia raka szyjki macicy oraz raka trzonu macicy. Krakowski Szpital na Klinach wykorzysta w projekcie robota da Vinci. Taki system ma tylko 14 placówek w całej Polsce. Prezeska szpitala Joanna Szyman podkreśla, że największą zaletą tej technologii jest precyzja.

Dziesięciokrotne powiększenie w jakości 3D. Dzięki temu chirurg może uwidocznić wszystkie struktury anatomiczne, nie naruszyć nerwów, czyli zabiegi są bardziej oszczędzające, wiążą się z mniejszą ilością powikłań, jakość życia pacjentki jest lepsza po zabiegu - mówi.

Zdalnie sterowane przez chirurga mikroskopijne narzędzia robota są wprowadzane do ciała pacjentki. Jak mówi lekarz specjalista ginekolog Krzysztof Mawlichanów, taka metoda jest nie tylko bardziej estetyczna, ale też bezpieczniejsza.

Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu między innymi mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych - mówi.

Zabiegi są refundowane ze środków unijnych. Kwalifikacje do programu trwają i pierwsze pacjentki już zaczęły się zgłaszać. Kwalifikacja odbywa się w Szpitalu na Klinach. W kwalifikacji pacjentki do zabiegu bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog i inni specjaliści w ramach Konsylium Onkologicznego. Program zabiegów będzie realizowany przez 2,5 roku.

System robotów Da Vinci w szpitalu na Klinach obejrzał nasz reporter Kuba Paduch:
Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE