Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Do kiedy obowiązuje? Kto z niego skorzysta? [TERMINY]

2020-06-27 12:42
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Czy nadal obowiązuje? Kto z niego skorzysta?
Autor: Pixaby Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy obowiązuje? Kto z niego skorzysta? [TERMINY]

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Rodzice zastanawiali się, czy wraz z zakończeniem roku szkolnego będą jeszcze otrzymywać pomoc od państwa. Okazuje się, że tak. Na jakich zasadach będzie przyznawany zasiłek opiekuńczy? Do kiedy obowiązuje? Dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  2. Zasiłek opiekuńczy po 26 czerwca
  3. Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Kto może go otrzymać?
  4. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ile dni można odebrać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W połowie maja rząd ogłosił, że dzieci w tym roku szkolnym nie powrócą już do szkoły. Zakończeniu roku szkolnego odbyło się w więc w specjalnych warunkach. Nie wszyscy rodzice mogą jednak zapewnić opiekę swoim dzieciom. Stąd pojawiało się pytanie, czy zasiłek opiekuńczy zostanie jeszcze przedłużony.

Zasiłek opiekuńczy po 26 czerwca

Poprzednio zasiłek opiekuńczy obowiązywał do 26 czerwca. Wielu rodziców zaczęło się martwić, czy będzie on przedłużony. Premier Morawiecki uspokaja. Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony. Będzie można go pobierać do 12 lipca.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony. Kto może go otrzymać?

Możesz go otrzymać, gdy konieczne jest osobiste sprawowanie opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do 8 roku życia m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki nad dzieckiem, pobytu małżonka ubezpieczonego, lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne,
  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ile dni można odebrać?

W przypadku gdy opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 14 zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres sprawowania opieki, nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym. Jeżeli opieka jest sprawowana nad innym członkiem rodziny lub dzieckiem powyżej 14 lat, to zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nowi wychowankowie krakowskiego ZOO
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE