Dodatek solidarnościowy. Ile można otrzymać? Gdzie składać wnioski?

i

Autor: Pixaby Dodatek solidarnościowy. Ile można otrzymać? Gdzie składać wnioski?

Dodatek solidarnościowy. Ile wynosi? Gdzie można składać wnioski? [ZASADY]

2020-06-23 9:09

Dodatek solidarnościowy to pomoc rządu dla osób, które straciły pracę przez pandemię koronawirusa. Ile wynosi taki dodatek? Można już składać wnioski o zasiłek solidarnościowy. Gdzie to zrobić? Wszystkiego dowiecie się na krakow.eska.pl.

Spis treści

  1. Dodatek solidarnościowy dla bezrobotnych. Czym jest?
  2. Dodatek solidarnościowy. Kto otrzyma?
  3. Dodatek solidarnościowy. Ile będzie wynosić?
  4. Dodatek solidarnościowy. Gdzie składać wnioski?

Dodatek solidarnościowy dla bezrobotnych. Czym jest?

Pierwsze wzmianki na temat zasiłku solidarnościowego pojawiły się w połowie maja. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wtedy, że rząd planuje podnieść zasiłek dla bezrobotnych. Miałby on zostać zwiększony do 1200 zł. Przedstawiciel rządu zapowiedział także jeszcze jedną rzecz: dodatek solidarnościowy. A czym on jest dokładnie? Komu on przysługuje? I jak starać się o dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy. Kto otrzyma?

Dodatek solidarnościowy przysługiwałby osobom, które straciły pracę z powodu koronawirusa lub ich umowa na czas określony zakończyła się po 15 marca 2020. Warunkiem uzyskania praw do dodatku solidarnościowego ma być posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni. Nie można mieć też innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych w ZUS albo KRS. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub pobierająca stypendium lub zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

Dodatek solidarnościowy. Ile będzie wynosić?

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł. Osoby będą go otrzymywać maksymalnie przez trzy miesiące. Dodatek solidarnościowy byłby wypłacany od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Co ważne, dodatek solidarnościowy będzie przyznawany osobom, które były zatrudnione na umowę o pracę. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium, czyli nie będzie skracał okresu pobierania tych świadczeń. Osoby pobierające dodatek solidarnościowy będą podlegać ubezpieczeniom zdrowotnym, emerytalnym i rentowym.

Dodatek solidarnościowy. Gdzie składać wnioski?

Wnioski należy składać do 31 sierpnia 2020 roku. Można to zrobić elektronicznie przez Platformę usług Elektronicznych ZUS. Na dokumencie musi jednak znaleźć się nasz elektroniczny podpis kwalifikowany, zaufany, osobisty (e-dowód) lub profilem PUE.

Posłuchaj, i poznaj cztery proste ćwiczenia, które pomogą odreagować stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wybory prezydenckie: prezentacja kandydatów

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?