Zarejestruj się w bazie dawców szpiku. Akcja Fundacji DKMS

2022-05-28 15:44
Zarejestruj się w bazie dawców szpiku. Akcja Fundacji DKMS
Autor: Paweł Chudzio Zarejestruj się w bazie dawców szpiku. Akcja Fundacji DKMS

Co dwadzieścia pięć minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z tymi nowotworami. W dziesięciu miastach w Polsce odbywają się akcje Fundacji DKMS zachęcające do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. W Krakowie można to zrobić na placu Szczepańskim do godziny 18.

Sama rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i wypełnić formularz. I wtedy osoba jest potencjalnym dawcą szpiku i jest w bazie DKMS. Gdy okazuje się, że ta osoba jest zgodna z pacjentem który potrzebuje szpiku, to dzwonimy i pytamy czy potwierdza chęć bycia dawcą - mówi Sara Drobniak z Fundacji DKMS.

Jak podkreślają członkowie Fundacji DKMS dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Pobrania szpiku nie ma się co bać. Wielkie igły wbijane w kręgosłupy dawców to mit. Dziewięćdziesiąt procent przypadków takich zabiegów nie różni się niczym poza czasem od standardowego oddawania krwi i trwa kilka godziny.

Rokrocznie udaje się w Polsce połączyć około tysiąca par tak zwanych bliźniaków genetycznych. Do tej pory na milion osiemset tysięcy zarejestrowanych osób, tylko dziesięć tysięcy stało się faktycznymi dawcami. Jedną z nich jest Małgorzata Maj.

Oddałam szpik półtora roku temu. Jestem w bazie dawców ponad dziesięć lat. Nie było to wymagające, a wiem, że dzięki mnie ktoś dostał szansę na nowe, zdrowe życie. To jest niesamowite uczucie. Bardzo się cieszyłam, że mogłam pomóc.

Jak nie uda wam się dziś przyjść na plac Szczepański, to nic straconego. Rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych można dokonać poprzez internet wypełniając formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS. W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza, na podany adres przesłany będzie pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS.

QUIZ. Znane utwory polskich wokalistek! Przyporządkuj właściwy tytuł

Pytanie 1 z 15
W której piosence Doda śpiewała, iż "każdy na początku wierzy, że jest dla niego plan"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE