Kandydaci na prezydenta Krakowa

i

Autor: Ludvig14, Adrian Grycuk, Hum2012/Wikipedia

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Kogo Jacek Majchrowski popiera jako kandydata na prezydenta Krakowa? Ipsos wskazuje, kto ma szansę wygrać wybory

2024-04-19 8:49

Wybory na prezydenta Krakowa zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę, 21 kwietnia dowiemy się, kto po 22 latach zastąpi na stanowisku Jacka Majchrowskiego. Według sondaży przedwyborczych jeden z kandydatów wychodzi na prowadzenie. Obecnie prezydent Majchrowski wskazał, na kogo odda swój głos, po tym, jak popierany przez niego Andrzej Kulig nie dostał się do drugiej tury. Czy według badania Ipsos jego kandydat ma szansę?

Wybory na prezydenta Krakowa 2024. Już w niedzielę druga tura

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie przyniosły wiele zmian. W niedzielę, 7 kwietnia odbyła się pierwsza tura, a w niej wybraliśmy nowych przedstawicieli Rady Miasta Krakowa, a także nowy skład Sejmiku Województwa Małopolskiego. Do poważnego starcia doszło także na szczeblu prezydenta miasta Krakowa. Spośród siedmiu kandydatów, dwóch o najlepszym wyniku awansowało do drugiej tury, a mieszkańcy mogą obecnie obserwować intensywną kampanię wyborczą, która zmierza ku ostatniej prostej. Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała już w niedzielę, 21 kwietnia zmierzą się w drugiej turze. Niestety w mieście od czasów ich wyłonienia trwa brudna kampania wyborcza, a w Krakowie nieustannie pojawiają się plakaty i banery uderzające w polityków.

Kogo Jacek Majchrowski popiera w wyborach na prezydenta Krakowa?

O tym, że prezydent Jacek Majchrowski nie planował ponownie ubiegać się o reelekcję, poinformował jeszcze jesienią ubiegłego roku. Już wtedy jako swojego następcę namaścił wiceprezydenta Andrzeja Kuliga. Samorządowiec mimo szybko rozpoczętej kampanii i aktywnego udziału w życiu społecznym miasta uzyskał słaby wynik w wyborach samorządowych i szybko stało się jasne, że nie ma szans na dogrywkę wyborczą. W związku z tym prezydent Jacek Majchrowski zdecydował się poprzeć w drugiej turze kandydata KO Aleksandra Miszalskiego. O swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. Na podobny ruch zdecydował się Andrzej Kulig.

— Wybiorę tego kandydata, który, mimo iż przychodzi ze świata polityki, daje, w mojej ocenie, gwarancję współpracy na rzecz miasta z wieloma środowiskami i nie zamyka się na niczyje argumenty. Jest to dla mnie szczególnie ważne, bo jak Państwo pamiętają, starałem się w ciągu ostatnich 20 lat, by to właśnie był znak rozpoznawczy mojej prezydentury — gotowość do współpracy z każdym, niezależnie skąd się wywodzi, jeżeli tylko chce działać na rzecz Krakowa i jego mieszkańców. Nie uzyska mojego poparcia radny Łukasz Gibała, który swoją pozycję wybudował przez lata na podsycaniu złych emocji, agresji i braku szacunku dla osób o odmiennych poglądach. Który jako radny dał się poznać tym, że proponuje łatwe rozwiązania trudnych problemów, a w rzeczywistości boi się podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności — przekazał Jacek Majchrowski.

QUIZ. Tak zmieniał się Kraków za rządów Jacka Majchrowskiego. Pamiętasz jak wyglądało miasto 20 lat temu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku otworzono Tauron Arenę?
Tauron Arena

Wybory na prezydenta Krakowa. Druga tura. Ipsos wskazuje zwycięzcę

Kto zostanie nowym prezydentem Krakowa? To pytanie z pewnością od dłuższego czasu zadaje sobie wielu mieszkańców. Według sondażu Ipsos opublikowanego przez KWW KO, w drugiej turze obaj kandydaci mają podobne szanse, jednak na prowadzenie wychodzi Aleksander Miszalski, który uzyskał 48 proc. głosów. Według badania Łukasz Gibała może liczyć na poparcie rzędu 43 proc. Ipsos wskazuje również, że osiem proc. osób wciąż nie wie, na kogo odda swój głos.

— Pierwsze sondaże pokazują przewagę w drugiej turze! Teraz można zrozumieć przyczynę hejterskich ruchów kontrkandydata z plakatami na słupach. Ta przewaga jest jednak nieduża, 21 kwietnia będzie się liczyć każdy głos — przekazał Aleksander Miszalski na Facebooku.

Emocje były ogromne! Tak wyglądał wieczór wyborczy w sztabach kandydatów na prezydenta Krakowa:

Debata kandydatów na prezydenta Krakowa. Aktywiści Extinction Rebellion przerwali wystąpienia polityków