Wybory już za dwa tygodnie. Czy Kraków jest gotowy? Władze miasta twierdzą, że tak

2020-06-15 14:55 Kuba Paduch, Radio ESKA
Wybory już za dwa tygodnie. Czy Kraków jest gotowy? Władze miasta twierdzą, że tak
Autor: Radio ESKA Komisje Wyborcze tym razem będą miały specjalne środki ostrożności.

Urzędnicy zapewniają, że Kraków jest już właściwie gotowy na wybory. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze mają już składy członkowskie w liczbach spełniających wymóg ustawowy. Dotyczy to także tych komisji znanych jako "czasowe" wobec pandemii koronawirusa, czyli w Domach Pomocy Społecznej czy Szpitalach.

Kraków na ostatniej prostej przed wyborami prezydenckimi w dobie pandemii. Władze miasta zapewniają, że podjęły wszelkie środki ostrożności. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze mają co najmniej 8 członków, gdzie ustawowe minimum to 3. Niektóre komisje mają nawet maksymalny 13-osobowy skład. Jeśli chodzi o reżim sanitarny, to wszędzie jest taki sam.

Przede wszystkim środki dezynfekujące i dla komisji, i dla osób, które przychodzą głosować. Członkowie komisji są wyposażeni w maseczki, również i w rękawiczki. Jeżeli komisja ma przyłbice, to wtedy również musi być taka przegroda z pleksi - mówi Dariusz Nowak z magistratu.

Mimo tych zasad miejski Radny Łukasz Wantuch proponuje dodatkowy środek ostrożności w postaci zakupu przez miasto specjalnych ozonatorów.

To są urządzenia, które oczyszczają powietrze. Ozon jest trucizną więc idea polega na tym, żeby po tym jak już nie ma nikogo w danym budynku jedna przeszkolona osoba włączała takie urządzenie i ozon zabija bakterie tam gdzie nie dojdzie ściereczka z płynem - tłumaczy Radny.

Miejscy urzędnicy uważają, że wobec spełnienia wymogów jakie zarządziło Ministerstwo Zdrowia, ozonatory są niepotrzebne. Wybory odbędą się 28 czerwca.

Ptasia kolumna na drodze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.