Pies

i

Autor: Unsplash

Uwaga właściciele psów! Pilnujcie swoich czworonogów w najbliższym czasie

2020-09-21 10:47

Ważny komunikat dla wszystkich właścicieli psów i kotów. Od 24 września na terenie Małopolski zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przynęty z odpowiednią substancją będą zrzucane i wykładane w lasach oraz na terenach przyległych. Więcej dowiecie się na krakow.eska.pl.

Szczepionka dla lisów będzie rozrzucana w Małopolsce

Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie to cykliczna akcja, która prowadzona jest na wiosnę oraz jesienią. Przynęta zawierająca szczepionkę będzie zrzucana z samolotów oraz rozkładana ręcznie pomiędzy 24 września, a 3 października. Pojawi się w lasach, na polach, łąkach oraz parkach. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorzeszarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W tym okresie zaleca się:

  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
  • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Jak podkreśla Małopolski Lekarz Weterynarii, szczepionka zwalczająca wściekliznę u lisów jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych wolno żyjących. Jeśli jednak nasz pies czy kot będzie miał z nią kontakt, musimy zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza. Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów. A co jeśli ktoś z nas dotknie szczepionki?

Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza - czytamy w komunikacie małopolskiego wojewódzkiego lekarza waterynarii.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra
ESKA XD #002
Posłuchaj, na czym polega floating. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.