Właściciele psów muszą przygotować portfele. Wzrośnie podatek od czworonogów

2020-09-09 7:30 NM
piseł
Autor: Pixaby Podatek od psa wzrośnie w przyszłym roku. Ile będzie wynosić?

Właściciele psów muszą przygotować na większe wydatki na swoich pupili. Od przyszłego roku wzrośnie bowiem podatek od psa. Ile będzie wynosić? Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą go płacić. Kto jest zwolniony z podatku od psa? Więcej przeczytacie na krakow.eska.pl.

Podatek od psa: czym jest?

Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że jest coś takiego, jak podatek od psa. W Polsce nie jest on jednak niczym nowy. Podatek od psa obowiązuje w naszym kraju od prawie 30 lat. Został wprowadzony Ustawą o podatkach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku.

Podatek od psa: ile wynosi?

Opłata za czworonoga pobierana jest raz do roku. Wysokość podatku od psa ustala gmina. Nie we wszystkich on jednak obowiązuje. Przykładowo nie trzeba go płacić w Warszawie.

Zmiany w podatku od psa

Choć rząd nie narzuca konkretnej kwoty podatku od psa, to podaje, jakiej kwoty nie może on przekroczyć. W 2021 roku będzie to 130,30 zł za jednego czworonoga. Obecnie wynosi ona 125,40 zł, czyli prawie 5 zł mniej.

Jeśli nasz pupil urodził się w pierwszej połowie roku - musimy zapłacić całość kwoty. Jeśli w drugiej, opłata wynosi połowę stawki. Aby dowiedzieć się, czy w naszej okolicy podatek od psa jest obowiązkowy, można to sprawdzić na stronie gminy.

Kto nie musi płacić podatku od psa?

Nie wszyscy muszą jednak płacić podatek od psa. Są z niego zwolnieni:

  • osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet jeśli zwierzak nie pracuje jako ich przewodnik). W takim wypadku jednak zwolnienie dotyczy tylko jednego psa
  • osoby powyżej 65 roku życia i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie
  • osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych (jeśli posiadają dwa psy)
  • członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej)
Kraków: spot policji Małopolskiej o bezpieczeństwie dla rowerzystów pod tytułem "Dekalog Rowerzysty"
Posłuchaj o diecie na obniżenie cholesterolu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.