Urzędy zmieniają godziny obsługi mieszkańców. Jak jeszcze zamierza oszczędzać Kraków?

2022-11-25 10:49
Urzędy i muzea zmieniają godziny obsługi mieszkańców. Jak jeszcze zamierza oszczędzać Kraków?
Autor: pxhere.com, lic. Creative Commons Urzędy i muzea zmieniają godziny obsługi mieszkańców. Jak jeszcze zamierza oszczędzać Kraków?

Instytucje w grudniu 2022 mają ograniczyć energię o 10% w stosunku do rocznego użycia za lata 2018-2019. Oznacza to drastycznie obcinanie kosztów i wprowadzenie ograniczenia w funkcjonowaniu. Jak krakowskie instytucje odpowiadają na zapisy ustawowe przygotowane przez rząd? Sprawdźcie w naszym materiale.

Kryzys energetyczny. Urząd Miasta Krakowa skraca godziny pracy

Tegorocznej zimy ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 700 procent. Krakowskie instytucje wprowadzają w życie plany oszczędnościowe. Urząd Miasta skraca godziny pracy. Większość usług, które są świadczone w trzech lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa w godzinach popołudniowych, od 15.30, będzie można zrealizować w punktach obsługi mieszkańców, w trzech galeriach handlowych: Galerii Bronowice, Serenada i Bonarce.

- Krakowski magistrat zmieni godziny obsługi mieszkańców. Od 5 grudnia Urząd Miasta będzie funkcjonował do godziny 15.30. Wyjątkiem będą punkty obsługi mieszkańców w galeriach handlowych, które będą otwarte tak, jak do tej pory: od poniedziałku do soboty od 10.00 do 18.00. Urząd Stanu Cywilnego przy ulicy Lubelskiej 29 będzie funkcjonował w godzinach 15.30 - 18.00 - powiedział nam Kamil Popiela z Urzędu Miasta Krakowa.

Co ważne, kontakt z Urzędem Miasta Krakowa w przypadku niektórych spraw, odbiór przez stronę dokumentów, których nadawcą jest urząd, prowadzony jest także za pośrednictwem usługi Paczkomat Urząd 24. Bezpłatny odbiór przesyłek odbywa się w jednym z pięciu paczkomatów zlokalizowanych przy:

  • Alei Powstania Warszawskiego 10,
  • ul. Wielickiej 28 A,
  • Osiedlu Zgody 2,
  • ul. Bohdana Zaleskiego 23,
  • ul. Mogilskiej 31.

Na kryzys energetyczny odpowiadają nie tylko urzędy, ale także krakowskie instytucje kulturalne

Centrum Kultury Podgórza przeprowadzi akcję informacyjną dotyczącą oszczędzania energii oraz wody. Co jeszcze?

- Jako Centrum Kultury Podgórza mamy świadomość obecnej sytuacji na rynku energii i związanych z tym wyzwań dla naszej instytucji, która posiada aż 19 odrębnych filii znajdujących się na terenie 5 dzielnic Krakowa. Od 1 do 18 grudnia będziemy starali się maksymalnie ograniczyć zużycie energii elektrycznej poprzez ograniczenie oświetlenia. Wyłączymy wszystkie urządzenia multimedialne i zrezygnujemy z oświetlenia świątecznego. Wyłączamy wszystkie bojlery, zmywarki, suszarki do rąk czy dystrybutory wody. Od 19 do 31 grudnia Centrum Kultury Podgórza i wszystkie filie będą zamknięte. Oznacza to rezygnację z zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych. Uspokajam jednak, że od 1 do 18 grudnia zajęcia będą się odbywały - informuje Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza.

Muzeum Krakowa zamknie wystawy we wszystkich oddziałach w poniedziałki oraz 24, 26 i 31 grudnia. 26 grudnia będzie otwarta wyłącznie wystawa w Rynku Podziemnym. Przez cały grudzień - z wyjątkiem poniedziałków - działać będą Krakowskie Szopki Bożonarodzeniowe. Jakie inne oszczędności planuje Muzeum Krakowa?

- Zgodnie z ustawą sejmową instytucje publiczne mają oszczędzać nawet nie tyle pieniądze wydawane na energię, co po prostu zużycie energii. Jeśli chodzi o działania Muzeum Krakowa, zmniejszamy trochę działanie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania w biurach. Oczywiście tak, aby zachować komfort pracy oraz zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania i eksponowania zbiorów muzealnych - powiedział nam Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa.

Świąteczne dekoracje w Krakowie

QUIZ. Najgorsze wypadki w polskich serialach. Pamiętasz je wszystkie? Mistrz rozpozna 7!

Pytanie 1 z 13
Zginął za kierownicą usiłując wręczyć ukochanej pierścionek zaręczonowy... Chodzi o:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE