Zapadlisko w Trzebini

i

Autor: Magdalena Olejnik Są wyniki badań gruntów w Trzebini

Trzebinia: wyniki badań gruntów wskazują jednoznacznie: potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Które tereny są najbardziej zagrożone? [MAPY]

2023-02-15 18:25

15 lutego o godz. 16 w Domu Kultury "Sokół" w Trzebini zaprezentowano wyniki badań gruntu w tej gminie. Łącznie wytypowano 11 terenów zagrożonych zapadliskami. "Sporym nadużyciem byłoby powiedzieć, że nie są zagrożone domy jednorodzinne" – powiedział prof. Akademii Górniczo-Hutniczej Jan Macuda.

Trzebinia: są wyniki badań gruntów. Które tereny są najbardziej zagrożone?

Na terenie pogórniczej Trzebini w ostatnich miesiącach dochodzi do serii zapadlisk. Ziemia zapadła się m.in. na lokalnym cmentarzu i wchłonęła kilkadziesiąt grobów. Dziura pojawiła się również na boisku sportowym. Dotychczas nikt nie został ranny w wyniku tych zdarzeń. 

W środę, 15 lutego w Trzebini przedstawiciele zarządu SRK oraz zespołu badaczy AGH i Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica zaprezentowali wyniki badań geologicznych przeprowadzonych na obszarach potencjalnie zagrożonych występowaniem zapadlisk. Badania gruntów zostały zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń we wrześniu ubiegłego roku.

Zgodnie z ustaleniami badaczy, najbardziej zagrożonymi i wymagającymi najszybszej interwencji terenami są m.in.:

  • cmentarz parafialny,
  • ogródki działkowe, w tym przede wszystkim ich południowa część (ROD Gaj),
  • stadion,
  • ul. Górnicza.

Łącznie wytypowano 11 terenów zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Ograniczenie rekomendowane przez Spółkę miałoby obowiązywać na terenach zagrożonych zapadliskami do czasu wykonania prac zabezpieczających i uzdatniających. 

Wytypowane rejony, które w pierwszej kolejności będą poddane pracom zabezpieczającym, to cmentarz, gdzie powstały dwa zapadliska. Tutaj planujemy w trybie niezwłocznym wybrać firmę, która zajmie się uzdatnianiem tego terenu, jednocześnie będziemy rekomendowali parafii ograniczenie do niezbędnego minimum osób przebywających w tym obszarze do czasu wykonania prac zabezpieczających, uzdatniających – powiedział podczas prezentacji wyników badań Marcin Węglarz, zastępca dyrektora oddziału SRK Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji.

Dodał, że w kolejnym etapie Spółka zajmie się kolejnymi wytypowanymi rejonami, w tym częścią ogródków działkowych, nieużytkiem oraz stadionem.

Na ten moment będziemy rekomendowali zarządcom tych rejonów w zasadzie wyłączenie z użytkowania do czasu podjęcia działań zabezpieczających i uzdatniających południowej części ogródków działkowych, tak samo rejonu dolinki Koziego Brodu oraz w taki sam sposób wyłączenie z użytkowania do czasu podjęcia tych działań terenu stadionu – mówił.

Wyniki badań gruntów w Trzebini. Czy trzeba będzie ewakuować mieszkańców?

"Sporym nadużyciem byłoby powiedzieć, że nie są zagrożone domy jednorodzinne" – odpowiedział prof. Akademii Górniczo-Hutniczej Jan Macuda na pytanie burmistrza Jarosława Okoczuka, czy w związku z wyznaczeniem tych terenów jako zagrożone, nie ma ryzyka pojawieniem się zapadlisk w rejonach zabudowań. "W mojej ocenie cały teren doliny Koziego Brodu jest zagrożony" – dodał.

Według informacji podanych podczas prezentacji w dolinie Koziego Brodu powstało 80 proc. odnotowanych zapadlisk.

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" funkcjonującą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Kraków: urzędnicy kupili rower cargo