TOPR

i

Autor: Grzegorz Mroczka, Wikipedia

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Tragedia w Tatrach. W lawinie śnieżnej w rejonie Świnickiej Kotliny zginął turysta z Małopolski

2024-04-21 15:46

Ratownicy TOPR w nocy z soboty na niedzielę (z 20 na 21 kwietnia) odnaleźli w lawinisku w rejonie Świnickiej Kotliny ciało turysty – przekazał ratownik dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski. Dodał, że mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy szybko go odkopali, ale na ratunek było za późno.

Tatry. 34-latek z Małopolski zginął pod lawiną

Policjanci ustalili, że tragicznie zmarły to 34-latek z Małopolski. Ciało z polecenia prokuratury zabezpieczono do dalszych badań. O północy ratowników TOPR zaalarmowali zaniepokojeni bliscy zaginionego, który nie wrócił z samotnej wyprawy. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania i ok. godz. 4.45 w rejonie Świnickiej Kotliny w lawinisku odnaleźli mężczyznę. W momencie zejścia lawiny 34-latek miał odpięte narty skiturowe, poruszał się pieszo. Lawina średnich rozmiarów zeszła z rejonu Świnickiej Przełęczy prawdopodobnie w sobotę w godzinach późno popołudniowych.

Mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy TOPR szybko odnaleźli go pod z wałami śniegu. Od razu po dotarciu na lawinisko na swoich urządzeniach ratownicy złapali sygnał nadawany przez detektor i po około dwóch minutach dotarli do poszkodowanego, który znajdował się 40 cm pod śniegiem. Wydobyli go na powierzchnię, ale na ratunek było już za późno — powiedział ratownik TOPR.

Tatry. Duże opady śniegu spowodowały bardzo trudne waruki turystyczne

W Tatrach od kilku dni pada śnieg. Powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

W Tatrach ponownie zima! Intensywne opady śniegu, mróz i zagrożenie lawinowe: