WIADOMOŚCI Z REGIONU

Zakopane znowu białe! Na Kasprowym Wierchu leży 81 cm śniegu. Wzrosło zagrożenie lawinowe

2024-04-21 9:37

Na Podhalu i w Tatrach w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg, w Zakopanem leży ok. 5 cm, a na Kasprowym Wierchu 81 cm. Czynny jest wyciąg krzesełkowy w Kotle Gąsienicowym. TOPR i Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej.

Białe Zakopane. Na Podhalu znowu spadło dużo śniegu. Jest zagrożenie lawinowe

W Tatrach powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście dużych lawin jest mało prawdopodobne. W sobotę, 20 kwietnia na Kasprowym Wierchu leżało 70 cm śniegu, a temperatura na szycie spadła do -7 st. C. Obecnie w wysokich partiach gór jest to nawet ponad 80 cm. Wiatr w porywach osiąga prędkość do 90 km/h.

— Po opadach śniegu i krupy śnieżnej połączonych z wiatrem w okolicach grani, w żlebach i pod ścianami skalnymi potworzyły się depozyty z nawianego śniegu leżące na twardym podłożu — przekazali ratownicy TOPR.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Tatry. Śnieg nie przestaje padać, warunki turystyczne są bardzo trudne

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży 62 cm śniegu, a na Hali Gąsienicowej spadło 14 cm śniegu. Opady śniegu w Tatrach i Zakopanem zapowiadane są również na poniedziałek, 22 kwietnia. W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), pojawiła się warstwa świeżego śniegu, pod którą zalega zmrożona warstwa. W partiach reglowych również jest kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu.

— Z Palenicy do Wodogrzmotów Mickiewicza i tam odbicie na zielony szlak Doliną Roztoki w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak praktycznie pusty. Zimowe warunki, sporo świeżego śniegu, pod spodem lód/ubity śnieg. Im dalej, tym więcej śniegu — czytamy na Facebooku Aktualne warunki w górach.

Biało na Podhalu. Zakopane ponownie pokryło się śniegiem: