Tani węgiel znów w zasięgu ręki. Trzeba jednak ponownie złożyć wniosek. O jakiej dacie pamiętać?

i

Autor: fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER Tani węgiel znów w zasięgu ręki. Trzeba jednak ponownie złożyć wniosek. O jakiej dacie pamiętać?

Tani węgiel znów w zasięgu ręki. Trzeba ponownie złożyć wniosek. O jakiej dacie pamiętać?

2023-01-24 15:51

Tani węgiel od gminy. Wszyscy ci, którzy w 2022 roku mieli wydane zaświadczenia uprawniające do zakupu węgla po preferencyjnej cenie, muszą uzyskać je na nowo w swojej gminie nawet, jeśli nie węgla wcześniej nie kupili. W 2023 roku wnioski o zakup węgla od samorządu można składać maksymalnie do końca lutego. Przypomnijmy, że gminy mogą sprzedawać węgiel maksymalnie po 2 tysiące zł brutto za tonę.

Węgiel od samorządu. Trzeba ponownie złożyć wniosek w gminie

Tani węgiel od samorządu po preferencyjnej cenie mogą kupować osoby, które ogrzewają dom lub mieszkanie węglem (i zgłosili węgiel jako podstawowe źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) oraz są uprawnione do dodatku węglowego. Według podpisanej 2 listopada 2022 roku ustawy, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych. Warto pamiętać, że nawet jeśli już składaliśmy wniosek o węgiel od gminy, to w 2023 roku trzeba zrobić to ponownie. Gdzie złożyć wniosek? Można to zrobić zrobić drogą elektroniczną lub w lokalnym urzędzie maksymalnie do końca lutego 2023 roku, lecz niektóre samorządy wyznaczają wcześniejsze terminy, najlepiej zatem wejść na stronę internetową naszej gminy i osobiście to sprawdzić.

Wnioski o węgiel od gminy

Urząd gminy rozpatrzy nasz wniosek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, urzędnicy mogą też przeprowadzić wywiad środowiskowy, czyli kontrolę w domu, w celu sprawdzenia, czy na pewno jesteśmy uprawnieni do dodatku węglowego, co jest wymogiem, jeśli staramy się o zakup węgla od gminy. Więcej o kontrolach można znaleźć TUTAJ. Po złożeniu wniosku i pozytywnym jego rozpatrzeniu, tani węgiel od samorządu będzie można kupić do końca tegorocznego okresu grzewczego, czyli do 30 kwietnia 2023 roku.

MATEUSZ BOREK o walce PUDZIANOWSKI - SZPILKA. Nie ma wątpliwości!

QUIZ. Samochody znane z ekranów kin i tv. Widziałeś je na pewno, ale czy coś o nich wiesz?

Pytanie 1 z 12
Legendarna "Drużyna A" poruszała się po USA Chevroletem/GMC serii...