Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

i

Autor: Pixabay/print screen fillup.pl Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

2023-03-12 8:26

Ci, którzy w nowym roku planują zakup samochodu, powinni być nadzwyczajnie skrupulatni przy załatwianiu wszelkich formalności. Od 1 stycznia 2023 ci, którzy są jedną ze stron umowy cywilnoprawnej, muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3. Jeśli dokument wpłynie po wymaganym terminie, trzeba będzie liczyć się z gigantyczną karą, która wyniesie nawet 69 800 złotych.

Podatek od zakupu auta to nic nowego, lecz zmienia się wysokość kary za spóźnienie

Deklaracja PCC-3 pozwala na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Powinien zapłacić go każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, zatem również umowę kupna-sprzedaży. Jeśli dokonaliśmy zakupu auta, powinniśmy wypełnić druk PCC-3, a gdy na jego podstawie urząd wyliczy wartość podatku w wysokości dwóch procent dla czynności cywilnoprawnych, dokonać opłaty. Nowością jest, że od 1 stycznia 2023 roku na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 jest tylko czternaście dni. Za przekroczenie tego terminu trzeba słono zapłacić.

Jeśli spóźnisz się ze złożeniem PCC-3, zapłacisz horrendalną karę

Minimalna kara za spóźnienie może wynieść dziesięć procent od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, ale warto pamiętać, że urzędnik ma prawo naliczyć aż dwudziestokrotność płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 roku będzie to 68 900 złotych brutto, a od 1 lipca - 72 000 złotych brutto. Kto jest zwolniony z podatku PCC-3? Jak można dowiedzieć się ze strony podatki.gov.pl, czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki) nie podlegają PCC, w przypadku gdy są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. Deklarację PCC-3 można złożyć online TUTAJ.

Stefcio z Ukrainy stracił oko. Weterynarze z Przemyśla chcą mu pomóc

Quiz. Jedzenie czy zwierzę? Sprawdź swoją wiedzę w szybkim quizie!

Pytanie 1 z 10
Goji to:

Ekonomista ostrzega: TA grupa dostanie po kieszeniach najmocniej.

Posłuchaj, czy do niej należysz!

Listen on Spreaker.