Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

i

Autor: Pixabay/print screen fillup.pl Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

Nie złożyłeś tego dokumentu? Zapłacisz ponad 60 tysięcy złotych. Nowa kara już weszła w życie

2023-03-12 8:26

Ci, którzy w nowym roku planują zakup samochodu, powinni być nadzwyczajnie skrupulatni przy załatwianiu wszelkich formalności. Od 1 stycznia 2023 ci, którzy są jedną ze stron umowy cywilnoprawnej, muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3. Jeśli dokument wpłynie po wymaganym terminie, trzeba będzie liczyć się z gigantyczną karą, która wyniesie nawet 69 800 złotych.

Podatek od zakupu auta to nic nowego, lecz zmienia się wysokość kary za spóźnienie

Deklaracja PCC-3 pozwala na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Powinien zapłacić go każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, zatem również umowę kupna-sprzedaży. Jeśli dokonaliśmy zakupu auta, powinniśmy wypełnić druk PCC-3, a gdy na jego podstawie urząd wyliczy wartość podatku w wysokości dwóch procent dla czynności cywilnoprawnych, dokonać opłaty. Nowością jest, że od 1 stycznia 2023 roku na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 jest tylko czternaście dni. Za przekroczenie tego terminu trzeba słono zapłacić.

Jeśli spóźnisz się ze złożeniem PCC-3, zapłacisz horrendalną karę

Minimalna kara za spóźnienie może wynieść dziesięć procent od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, ale warto pamiętać, że urzędnik ma prawo naliczyć aż dwudziestokrotność płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 roku będzie to 68 900 złotych brutto, a od 1 lipca - 72 000 złotych brutto. Kto jest zwolniony z podatku PCC-3? Jak można dowiedzieć się ze strony podatki.gov.pl, czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki) nie podlegają PCC, w przypadku gdy są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT. Deklarację PCC-3 można złożyć online TUTAJ.

Stefcio z Ukrainy stracił oko. Weterynarze z Przemyśla chcą mu pomóc

Quiz. Jedzenie czy zwierzę? Sprawdź swoją wiedzę w szybkim quizie!

Pytanie 1 z 10
Goji to:

Ekonomista ostrzega: TA grupa dostanie po kieszeniach najmocniej.

Posłuchaj, czy do niej należysz!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE