Tak zimno nie było od dawna! Temperatura odczuwalna sięgnie nawet -40 stopni!

2021-01-15 9:31
Tak zimno nie było od dawna! Temperatura odczuwalna sięgnie nawet -40 stopni!
Autor: Pixaby Tak zimno nie było od dawna! Temperatura odczuwalna sięgnie nawet -40 stopni!

Oswoiliście się z opadami śniegu? W takim razie przygotujcie się jeszcze na siarczysty mróz. W najbliższych weekend będzie naprawdę zimno. Termometry w całej Polsce wskażą temperaturą poniżej zero. Nie warto się jednak nimi sugerować, bo odczuwalny chłód będzie dużo niższy. W niektórych miejscach nawet do -40 stopni!

Spis treści

  1. Siarczyste mrozy w Polsce. Lepiej przygotować bardzo ciepłe kurtki!
  2. Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa. Dlaczego?
  3. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu
  4. Tatry: mnóstwo śniegu i II stopień zagrożenia lawinowego

Siarczyste mrozy w Polsce. Lepiej przygotować bardzo ciepłe kurtki!

Spełniły się marzenia osób, które liczyły na atak zimy w Polsce. Od kilku dni w naszym kraju pada intensywnie śnieg. Białym puchem przykryły się nie tylko góry, ale także miasta. Trzeba przyznać, że dawno niewidziany zimowy krajobraz wygląda magicznie. To także ogromna frajda dla najmłodszych, które do 17 stycznia mają ferie zimowe. Lepienie bałwana, czy bitwa na śnieżki z pewnością umilą im czas.

Atak zimy nie jest jednak chwilowy. Śnieg w przeważającej części kraju ma utrzymać się przez dłuższy czas. Opady prognozowane są do soboty, także w Krakowie i Małopolsce. Biały puch nie zniknie jednak po tym czasie. Przez kilka kolejnych dni temperatura będzie utrzymywać się na minusie. Ocieplenie spodziewane jest dopiero w środę, 20 stycznia.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa. Dlaczego?

Od kilku dni mówi się, że nad Polskę nadciągają siarczyste mrozy i nie ma w tym przesady. Bardzo zimno zrobi się już w piątek, 15 stycznia. Najzimniej będzie na wschodzie Polski i na Podhalu. W Krakowie przewidywana temperatura wyniesienie -4 stopnie. Im bardziej na zachód Polski, tym cieplej. Apogeum mrozu czeka nas w sobotę i niedzielę. Temperatura w wielu miejscach spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. W nocy nawet do -20 stopni Celsjusza. Ocieplać zacznie się dopiero od poniedziałku.

Warto jednak podkreślić, że temperatura, jaką zobaczymy na termometrze, nie jest adekwatna do tej, jaka będzie panować na zewnątrz. Podczas spaceru odczuwalny mróz będzie dużo wyższy. Dlaczego? Wszystko przez mocno wiejący wiatr oraz wilgotność powietrza. Sprawi to, że odczuwalna temperatura może być nawet 10 stopni niższa. Idealnym przykładem będzie Podhale i Tatry. Wysoko w górach temperatura sięgnie -27 stopnie, jednak odczuwalna wyniesie nawet -40 stopni! Takie zimno w Polsce nie było już od dawna!

Czytaj więcej:

Prawdziwy atak zimy nadejdzie w weekend? Będą burze śnieżne i śnieżny szkwał!

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Przewidywane opady białego puchu mogą sięgnąć nawet 25 cm. Dla Małopolski ostrzeżenia obowiązują w powiatach: suskim i tatrzańskim (II stopnia) oraz w wadowickim, myślenickim, limanowskim, nowotarskim, nowosądeckim, gorlickim (I stopnia).

Tatry: mnóstwo śniegu i II stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda w Tatrach jest bajkowa, ale też bardzo niebezpieczna. Jak wspominaliśmy, na Podhalu zapowiadany jest mocny wiatr. Leży tam też mnóstwo śniegu. W Tarach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR proszą o dostosowanie swoich umiejętności do planowanych wypraw górskich.

Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne - czytamy w kommunikacie.

QUIZ. Kochasz skoki narciarskie? Komplet punktów to twój obowiązek!

Pytanie 1 z 10
Dawid Kubacki został właśnie najlepszym polskim skoczkiem w historii pod względem ilości konkursów kończonych na podium (z rzędu). Ilu (po niedzielym konkursie)?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE