Na co pomaga jasnota purpurowa? Co zrobić z jasnoty purpurowej?

i

Autor: Pixabay/Wikipedia Commons, Joanna Boisse Na co pomaga jasnota purpurowa? Co zrobić z jasnoty purpurowej?

Ciekawostki

Ta roślina jest niezwykła! Pomaga przy wielu dolegliwościach. Docenią ją szczególnie kobiety

2023-07-19 9:37

Jasnota purpurowa, bo o tę cenną, jednoroczną roślinę chodzi, w Polsce rośnie w rowach czy na przydrożach. Choć jest podobna do pokrzywy, ma cztery rozłupki o odwrotnie jajowatym, trójgraniastym kształcie, które przybierają kolor fioletowy i jest nieprzyjemna w zapachu. Ma jednak niezwykłe właściwości i jest jednym z tych skarbów natury, który może pomóc przy najróżniejszych dolegliwościach.

Spis treści

  1. Ta roślina ma niezwykłe właściwości. Pomaga przy wielu dolegliwościach, szczególnie kobietom
  2. Jasnota purpurowa. Jakie jeszcze ma zastosowania?

Ta roślina ma niezwykłe właściwości. Pomaga przy wielu dolegliwościach, szczególnie kobietom

Jasnota purpurowa jest rośliną jadalną. Można ją spożywać na surowo a także gotować. Najlepiej jednak przyrządzić ją dokładnie w taki sposób, jak robimy to ze szpinakiem. Z wyglądu przypomina pokrzywę i to z nią i z miętą najłatwiej ją pomylić. Jej zapach intensywny i niezachęcający. Bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego wielu uważa ją za chwast. Jest to jednak niezwykle cenna roślina. Jasnota purpurowa ma działanie przeciwzapalne, ale także przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo ochrania wątrobę, łagodzi ból głowy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i - co szczególnie ważne dla kobiet - działa rozkurczowo, a więc może być szczególnie przydatna podczas bolesnych miesiączek. Jasnota purpurowa zawiera w sobie wiele cennych witamin i składników mineralnych, m. in.:

  • irydoidy,
  • flawonoidy,
  • kwasy fenolowe,
  • sole mineralne.

Jasnota purpurowa. Jakie jeszcze ma zastosowania?

Dla zwolenników naturalnych metod leczenia dobrą wiadomością jest, że jasnota purpurowa ma wiele więcej zastosowań. Najpierw jednak należy ją zebrać i ususzyć. Potem z suszu można zrobić napar, ale nie tylko, bowiem robi się z niej nalewki, a także wino. Co więcej, z powodu intensywnego zapachu ta miododajna roślina o leczniczych właściwościach odstraszy mole, dlatego suszki lub saszetkę warto powiesić w szafie.

Groźne rośliny w lasach i parkach. Na co trzeba uważać?

Barwinek - znakomita roślina okrywowa