Studenci uczą się już w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej

i

Autor: Wikipedia

Studenci uczą się już w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej

2023-03-05 10:35

Studenci zasiedli w ławach w trzecim budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu – przekazała dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych placówki Justyna Kuglin. Oficjalne otwarcie nastąpi 12 kwietnia.

– Studenci zasiedli w nim w minionym tygodniu, ale oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 12 kwietnia – powiedziała.

Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się - jak wszystkie pozostałe – nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.

Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty i niszczał.

Koszt jego adaptacji wyniósł ok. 35 mln zł. Do tego dochodzi wartość wyposażenia. Inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z niegdysiejszego ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu – 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Wyjątkowe projekty studentów na wystawie w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE