Sporty walki i malarstwo. Mieszkaniec Nowej Huty, który łączy w sobie niecodzienne pasje

2020-10-15 13:50
Sporty wali i malarstwo. Mieszkaniec Nowej Huty, który łączy w sobie niecodzienne pasje
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Paweł Worobiej w szatni garnizonowej.

Pasja do boksu i malowania zaowocowała nietypowym połączeniem sportu i sztuki. Mieszkający w Nowej Hucie żołnierz od wielu lat trenuje najróżniejsze sporty walki jednocześnie realizując się artystycznie poprzez malowanie portretów. Jego modelami są głównie znani bokserzy z Polski i Świata.

Maluje portrety Mike'a Tysona, Muhammada Alego i Andrzeja Gołoty a potem sam uderza w worek. Paweł Worobiej to Nowohucianin o nietypowej pasji do sportu i sztuki. Pochodzący z Mazur zawodowy żołnierz od trzynastu lat specjalizuje się w malowaniu obrazów, głównie portretów, związanych z boksem, który sam uprawia.

Taekwondo, kickboxing, MMA a skończyłem na boksie. Zawsze przychodziłem do domu zmęczony po treningu, po szkole, po pracy no i oddawałem się rysowaniu, malowaniu. Tak naprawdę nigdy to nie odeszło no i pewnie nigdy już nie odejdzie bo dalej to robię - mówi artysta.

Obecnie maluje portrety bokserów na zlecenie, ale jego prawdziwym marzeniem jest utworzenie w Krakowie muzeum historii światowego boksu.

Moja dziewczyna chciałaby mieć kawiarenkę i chcemy to razem połączyć. Zobaczymy kiedy nam to wyjdzie, trzeba zebrać na to środki, ale chciałbym przedstawiać historię boksu swoimi obrazami. Chciałbym malować starych mistrzów. Zobaczymy jak to wyjdzie - mówi Paweł Worobiej.

Artysta przyznaje, że choć rysować lubił już od dziecka to początki były trudne. W szkole gdy na zaliczenie z plastyki przyniósł rysunek nauczycielka nie chciała uwierzyć, że to jego praca i kazała mu rysować przy całej klasie. Szczęśliwie, to wydarzenie nie zniechęciło go do dalszej twórczości.

Obecnie malarz-pięściarz kształci się na temat boksu w XVII i XVIII wieku. Dostał raz propozycję wygłoszenia wykładu w Warszawie na temat boksu w starożytnej Grecji, ale odmówił, bo jego wiedza tak daleko jeszcze nie sięga.

Z malarzem-pięściarzem Pawłem Worobiejem rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w boksie - Start Grudziądz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE