grill

i

Autor: pexels Czy można robić grilla na balkonie? Czy grozi za to mandat?

czas wolny

Majówka 2024. Czy można robić grilla na balkonie? Czy grozi nam za to mandat?

2024-05-03 14:55

Wiosna, a wraz z nią odbywająca się wtedy majówka to czas, który nieodłącznie kojarzy nam się z grillowanie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można robić grilla na balkonie? Czy jest to dozwolone? Okazuje się, że tak, ale należy uważać na pewne kwestie. Jakie? Śpieszymy z odpowiedzią! Czytajcie dalej w naszym materiale.

Majówka 2024: czy można robić grilla na balkonie?

Majówka 2024: to czas, na który czeka wiele osób. W tym roku wypada niezwykle pomyślnie. Biorąc trzy dni urlopu, możemy cieszyć się aż dziewięcioma dni wolnego. Co robić w tym czasie? Spora grupa osób decyduje się na wyjazdy - gdzieś w Polskę lub za granicę. Pozostali z pewnością będą planować wycieczki wokół miejscowości, gdzie mieszkają lub odpoczną w domu. Z czym jednak nieodłącznie kojarzy się majówka? To oczywiście grillowanie! Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w domach i mają ogród. Co jednak z "osobami z bloków"? Czy na balkonie lub tarasie można robić grilla? Czy można go odpalić w ogródku przy mieszkaniu na osiedlu?

Czy można robić grilla na balkonie lub tarasie? Czy dostaniemy za to mandat?

Czy można robić grilla na balkonie lub tarasie? Co z przydomowymi ogródkami? Czy grozi nam za to mandat? Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 2010 roku: "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów". To oznacza, że grilla można rozpalić na swojej posesji na zewnątrz - tarasie, w ogrodzie lub w ogródku działkowym. Ale uwaga! Choć przepisy nie zabraniają jednoznacznie grillowania - także na balkonie - to należy pamiętać o regulaminie wewnętrznym wspólnoty lub spółdzielni. Te najczęściej zabraniają takiego działania. Inną kwestią jest dym oraz zapach, który może przeszkadzać sąsiadom. Wtedy mowa już o naruszeniu art. 144 kodeksu cywilnego, który zawiera tzw. immisje. Zaznaczono w nim, że jeśli zachowania sąsiada są uporczywe dla innych, może nas spotkać kara. Za grill na balkonie grozi nam mandat w wysokości 500 zł.

Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie

Majówka to nie tylko mięso i kiełbasa. Oto najlepsze pomysły wegetariańskie przekąski z grilla