Co czytać w majówkę 2024? Najlepsze propozycje. Po te książki musicie sięgnąć!

i

Autor: AI bing.com Zdjęcie poglądowe

Książki

Co czytać w majówkę 2024? Najlepsze propozycje. Po te książki musicie sięgnąć!

2024-05-01 14:40

Majówka 2024 nadchodzi wielkimi krokami. Wiele osób już jest myślami nad malowniczym stawem, w hamaku lub przy ognisku. Szykując się na długi odpoczynek, warto zapatrzeć się w dobre książki! Odłóżcie smartfona i laptop na bok i poznajcie książkowe hity, które wciągną Was na wiele godzin!

Spis treści

 1. Co czytać w majówkę 2024?
 2. Córki Warszawy – Maria Frances
 3. Mroczne Dziedzictwo - Alexandra Bracken
 4. Psy z Essex - Dan Jones 
 5. Fallen Princess - Mona Kasten
 6. Bez przebaczenia – Sylwia Kubik
 7. Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry'ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic
 8. Zdążyć przed śmiercią – Justyna Jelińska
 9. Foul Heart Huntsman. Nikczemny myśliwy - Chloe Gong
 10. Tajemnica domu Uklejów - Aneta Jadowska
 11. Uzdrowisko - Konrad Chęciński
 12. DOM POŻĄDANIA - Alexis Henderson
 13. Miasto Gwiezdnego Pyłu - Georgia Summers

Majówka 2024 to wyjątkowa okazja, by odpocząć od codziennych obowiązków domowych i oczywiście pracy. W tym roku możemy cieszyć się wyjątkowo długim odpoczynkiem. Jeśli dobrze to zaplanowaliście, to czeka was nawet 5 dni z daleka od obowiązków! Majówkę rozpoczniemy w środę - 1.05 i będziemy cieszyć się nią do niedzieli. Oczywiście, 2 maja niektórzy z nas będą musieli zająć się sprawami służbowymi, bo Święto Flagi nie jest dniem wolnym od pracy. Uczniowie klas ósmych i maturzyści też raczej nie zaznają wiele chwil spokoju. Zbliżające się matura 2024 i egzamin ósmoklasisty 2024 z pewnością spędzają im już sen z powiek. Ale nawet oni koniecznie powinni znaleźć chwilę na relaks.

Co czytać w majówkę 2024?

W majówkę 2024 odłóżcie elektryczne urządzenia i dajcie szansę na relaks waszemu organizmowi. Najlepiej - z idealną książką! Mamy kilka propozycji!

Córki Warszawy – Maria Frances

Jest rok 1942. W okupowanej przez Niemców Warszawie życie nie ma żadnej wartości. Nawet dzieci naznacza śmierć. Zwłaszcza te, którym przyszło znaleźć się za murami getta. Przeżyją nieliczne, o ile polski ruch oporu zdoła je przemycić na aryjską stronę. Zofia przyłącza się do ruchu oporu i jego działaczki Ireny Sendlerowej, by zdobywać lekarstwa i jedzenie dla najmłodszych ofiar tej okrutnej wojny. I zrobić, co tylko możliwe, by ukryć je w bezpiecznym miejscu.Seattle współcześnie. Amerykanka Lizzie jest świadoma swoich polskich korzeni, lecz nie zna historii rodziny. Na strychu rodzinnego domu przypadkowo odkrywa zdjęcia z czasów wojny, na których jest jej prababcia Zofia w towarzystwie nieznanych jej osób. Próbując dowiedzieć się więcej o ludziach z fotografii, rozpoczyna prywatne śledztwo. Wyrusza do Warszawy, gdzie podąża śladami prababci. Okazuje się, że Zofia była działaczką ruchu oporu. Im więcej Lizzie dowiaduje się o czasach wojny i losach prababci, tym bardziej zmienia podejście do własnych problemów.Maria Frances, Angielka mieszkająca w Niemczech, opowiada w książce Córki Warszawy niezwykłą historię odważnych kobiet, które ruszyły bronić wszystkiego, co kochały przed faszystami siejącymi śmierć i terror na terenie żydowskiego getta. Choć nie miały szans, by przeżyć, nie chciały żyć bez wolności. Porywająca i chwytająca za serce historia dwóch niezwykłych kobiet, które dzielą pokolenia. Każda odnajduje odwagę w czasie, gdy brak nadziei. Powieść inspirowana losami Ireny Sendlerowej.

Źródło: opis wydawcy

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Mroczne Dziedzictwo - Alexandra Bracken

Wstrząsająca opowieść o wytrwałości, buncie i rozliczaniu się z przeszłością.

Pięć lat po zniszczeniu tak zwanych obozów rehabilitacyjnych, w których więziono i torturowano niezliczone dzieci, siedemnastoletnia Suzume „Zu” Kimura przyjęła rolę przedstawiciela Rządu Tymczasowego i w płomiennych przemówieniach walczy o prawa Psi w obliczu rosnącej fali dezinformacji i uprzedzeń. Ale kiedy dochodzi do zamachu i zostaje oskarżona o jego spowodowanie, ponownie musi uciekać i ukrywać się.

Zdeterminowana, by oczyścić swoje dobre imię, Zu zawiązuje niepewny sojusz z Romanem i Priyanką, dwójką tajemniczych Psi, którzy mogą pomóc jej udowodnić swą niewinność albo też zdradzić ją, zanim cokolwiek zdoła zdziałać. Gdy wspólnie podróżują przez Stany, szukając pomocy i odpowiedzi, Zu zbliża się do nich, choć wie, że prawdopodobnie nie powinna im ufać. Przy okazji odkrywa jeszcze mroczniejsze tajemnice spowijające proces odbudowy kraju. Aby powalczyć o swoją przyszłość - i przyszłość wszystkich Psi – głos Zu musi zabrzmieć odpowiednio donośnie. Dziewczyna będzie musiała pokonać siły, które usiłują zmarginalizować Psi, a przy uratować przyjaciół, którzy kiedyś i ją uratowali.

Źródło: opis wydawcy, Wydawnictwo Jaguar

Psy z Essex - Dan Jones 

Lato 1346 roku. Do wybrzeża Normandii przybija łódź z dziesięcioma najemnikami. Ilu z nich wróci do domu? Mówią o nich Psy z Essex, bo wszyscy mają kły i zabijają na zlecenie. Teraz czeka ich polowanie na Francuzów. Edward III, król Anglii, w rozpoczynającej się właśnie wojnie liczy na francuską koronę,

Psy – na złoto za czterdzieści dni służby.

Ich dowódca Loveday przysiągł, że jego ludzie będą się cieszyć zapłatą na ojczystej ziemi, ale na drodze do Crécy nietrudno o błąd, a rozgrzany upałem piach tylko czeka, aż zbryzga go świeża krew.

Dan Jones, autor bestsellerowych Templariuszy i Świtu królestw, debiutuje jako powieściopisarz! Wykorzystując doskonały warsztat historyka, skupia się na losie zwykłych żołnierzy, by realistycznie opisać horror średniowiecznej wojny.

Psy z Essex to pierwszy tom trylogii. Zimowe wilki już wkrótce.

Źródło: opis wydawcy

Fallen Princess - Mona Kasten

Przepełniony magią i mrokiem romans paranormalny w nurcie dark academy.

Zoey nieoczekiwanie odkrywa w sobie talent do magii śmierci. Dylan jest Żniwiarzem, który jednym dotknięciem potrafi wyrwać z człowieka duszę. Trafiają do Everfall - akademii, która pilnie strzeże swoich sekretów. Czy jednym z nich jest śmierć szkolnego kolegi Zoey?

Nie pozwolę ci odejść, Zoey. Nigdy.

Życie siedemnastoletniej Zoey King staje na głowie, gdy przewiduje śmierć szkolnego kolegi. Okazuje się, że zamiast daru uzdrawiania, jaki powinna odziedziczyć po słynnej matce, ma predyspozycje do magii śmierci, jest banshee. Wstrząśnięta tym odkryciem musi przenieść się na inny wydział Akademii Everfall. Przydzielony jej mentor, Dylan Dae Park, jest żniwiarzem, który jednym dotknięciem potrafi wyrwać z człowieka duszę. Ma pomóc Zoey w oswojeniu się z nowoodkrytymi zdolnościami. Jednak śmierć kolegi nie daje jej spokoju. Gdy postanawia przyjrzeć się dokładniej tej sprawie, stopniowo odkrywa, że sporo osób z akademii ma coś do ukrycia i pilnie strzeże swoich mrocznych tajemnic. A przede wszystkim Dylan, na widok którego jej serce zaczyna bić szybciej...

Źródło: opis wydawcy - Wydawnictwo Jaguar

Bez przebaczenia – Sylwia Kubik

Akcja książki przebiega dwuwątkowo w dwóch planach czasowych – współczesnym i retrospekcyjnym. Główna bohaterka Liliana (nie znamy jej dokładnego wieku, ale można sądzić, że ma 20+ lat) chce zostać zawodniczką MMA. Ale nie robi tego, bo walczy tylko po to, żeby się zemścić. Liliana jest DDA, matka była alkoholiczką, zaniedbywała ją i w końcu porzuciła, obwiniając o wszystkie swoje porażki. Ojciec zaś jest kompletnie niezaradny – nie bronił córki, nie próbował zapobiec psychicznej przemocy stosowanej przez matkę – dziewczynka chodziła głodna, zaniedbana. Po odejściu żony ojciec Lilki nie próbował jej szukać, przyjął tę sytuację jako dar od losu. W niedługim czasie znalazł sobie nową kobietą, samotną matkę z córką (Amelią) dwa lata starszą od Lilki. Przeprowadzili się do nowej rodziny i nowej – lepszej – dzielnicy. Dziewczynki przez rok chodziły do tej samej szkoły. Amelia rozpowiadała plotki o Lilce, nastawiając przeciwko niej całą szkołę, napuszczając na nią starszych chłopców, którzy ją atakowali, próbowali obmacywać itp. Lilka, próbując się bronić, zaczęła się bić, a robiąc to, wpadała w amok i dotkliwie raniła dzieci ze szkoły. Z tego powodu trafiła do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Kiedy Amelia zaaranżowała gwałt na Lilce, ta, broniąc się przed nią i chłopakiem, złapała nóż kuchenny – i w takiej sytuacji zastała ich matka Amelii. Lilka została wysłana do szkoły z internatem, a potem prowadziła własne życie. Ojciec nigdy jej nie uwierzył i obwiniał ją o wszystko. To doprowadziło do próby samobójczej.

Do klubu trafiła przypadkiem – trener widział na plaży, jak broniła się przed atakującymi ją osobami, dostrzegł w niej talent. Nie znał jej przeszłości. Kiedy opowiedziała mu, że do walki nakręca ją zemsta, pomógł jej. Nagle otaczający ją ludzie zaczęli dostrzegać w niej człowieka, oferowali pomoc i życzliwość. Liliana stanęła do walki z Amelią. Pokonała swoje demony, zwyciężyła.

Warto przeczytać posłowie autorki. Wątek Lilki – ten, który doprowadził do PTSD (zespołu stresu pourazowego) – jest oparty na faktach. Pierwowzór bohaterki nie miał tyle szczęścia, niestety.

Źródło: opis wydawcy

Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry'ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic

Weź różdżkę, machnij nią (obrót i trach!) i otwórz wielką księgę zaklęć.

Jakie zaklęcie uchyli zamknięte drzwi?

Którą klątwą pokonasz każdego przeciwnika?

Ile jest zaklęć niewybaczalnych?

Drogi czarodzieju, przed Tobą najpotężniejsza księga czarów.

Dzięki niej nauczysz się magii i zdobędziesz wiedzę, która przyda się także poza murami Hogwartu. Znajdziesz tu każde zaklęcie, urok, czy klątwę, które kiedykolwiek zostały wypowiedziane lub pomyślane! Odręczne dopiski mistrza zaklęć pomogą Ci osiągnąć doskonałość w rzucaniu czarów. A spis magicznych przedmiotów sprawi, że następnym razem inaczej spojrzysz na porzucony na drodze but (czy jesteś ciekawy, gdzie Cię przeniesie?).

Pamiętaj jednak o międzynarodowym kodeksie tajności. Żaden mugol nie może się o nas dowiedzieć!

Wielka księga zaklęć to prawdziwe kompendium wiedzy ze świata Harry’ego Pottera. Zawiera ponad 240 zaklęć, czarów, uroków i klątw oraz katalog zaczarowanych obiektów.

To najlepszy prezent dla każdego czarodzieja, czarownicy, a nawet próbującego się doszkolić w magii charłaka.

Nie zapomnij zabrać tej książki na lekcję u profesora Flitwicka!

I pamiętaj, mówi się leviooosa, nie leviosaaa!

Źródło: Opis wydawcy

Zdążyć przed śmiercią – Justyna Jelińska

Pozornie cicha i spokojna Trzebież skrywa wiele tajemnic. Jedna z nich wciąż pozostaje nierozwiązana – porwanie Anny. Do akcji wkracza Mieczysława Zarzycka – temperamentna sklepowa, której cięty język zna każdy mieszkaniec Trzebieży. Ponieważ policja mało aktywnie zajmuje się sprawą zaginięcia Anny, Miecia postanawia wziąć na siebie rolę samozwańczej pani detektyw i stawia sobie za punkt honoru odnalezienie Anki całej i zdrowej. Pomysł ten nie podoba się jej mężowi Januszowi, który od początku nie pała sympatią do dziewczyny z sąsiedztwa. Do pyskatej sklepikarki przyłącza się za to Marcel Borkowski, co jest o tyle dziwne, że niezbyt przepada za Zarzycką.Tymczasem miejscowe mroczne historie przyciągają do Trzebieży dwójkę youtuberów: Kamila i Zuzę, którzy nagrywają materiały o makabrycznych historiach, nawiedzonych miejscach i tajemniczych zaginięciach. Postanawiają nagrać materiał o tym, jakie brutalne rzeczy miały miejsce w tej niewielkiej podwarszawskiej wsi. Najpierw udają się do domu zielarki zwanego Domem Wilczycy. Mimo iż od jej śmierci budynek stoi opuszczony, spotyka ich tam niemiła niespodzianka. Wkrótce zostają wciągnięci w samo centrum dramatycznych wydarzeń, a Zuza – podobnie jak wcześniej Anna – znika. Czy Mieczysława zdąży na czas i uratuje zaginioną Annę? Co się stało z Zuzą? I do czego zdolny jest człowiek, którego chory umysł zrodził chęć zemsty?Zdążyć przed śmiercią Justyny Jelińskiej to kontynuacja jej debiutanckiej powieści Sąsiadka, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.

 Źródło: Opis wydawcy

Foul Heart Huntsman. Nikczemny myśliwy - Chloe Gong

Rok 1932. Do Szanghaju wkracza zima, a wraz z nią narastające zagrożenie inwazją japońską.

Rosalind Lang spotkał najgorszy los szpiega – jej tożsamość została ujawniona publicznie. Teraz dziennikarze koczują pod mieszkaniem osławionej Lady Fortuny, która od tygodni prawie nie opuszcza swojej sypialni, zastanawiając się, co zrobić w sytuacji, gdy Orion został porwany i stracił związane z nią wspomnienia. Ich małżeństwo było udawane, ale jego nieobecność boli bardziej niż najgłębsza rana. Rosalind nie spocznie, dopóki go nie odzyska.

Na szczęście pojawia się możliwość opuszczenia miasta. W ramach ogólnokrajowego tournée Rosalind ma zdobyć poparcie na prowincji, a kto lepiej obudzi w ludziach dumę narodową i poczucie jedności niż nieśmiertelna dziewczyna?

Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem i nagle cały świat Rosalind staje na głowie. Gdy musi poszukać kryjówki z dala od Szanghaju, powracają widma przeszłości, a dawni wrogowie stają się sprzymierzeńcami. Aby ocalić Oriona, trzeba znaleźć lekarstwo na zdradziecki wynalazek jego matki i odebrać jej niebezpieczną substancję, która może stać się bronią podczas zbliżającej się inwazji japońskiej. Zegar tyka, a jeśli Rosalind poniesie klęskę, straci nie tylko Oriona, ale także swój kraj.

Źródło: opis wydawcy - Wydawnictwo Jaguar

Tajemnica domu Uklejów - Aneta Jadowska

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy.

Wszystko, co szalone, kiedyś się zaczyna.

Dla Niny Rawicz zaczęło się wraz z odczytaniem testamentu po śmierci jej pracodawczyni. Nieoczekiwany spadek i przeprowadzka miały być początkiem nowego życia. Spokojnego i spędzanego na pisaniu.

Niestety, ledwie Nina trafia do starego domu koło Ustki, rozpoczyna się czarna seria: awarie, włamanie, trup, demolka i przepychanki z usteckimi stróżami prawa. A to dopiero pierwsza noc! Nim nadchodzi świt, Nina jest główną podejrzaną o morderstwo, jej dom zaś wymaga solidnego remontu. Czy może być gorzej?

Na szczęście nie musi radzić sobie sama. Ma w swoim narożniku przyjaciółki: Agatę, gwiazdę kryminałów, oraz Zuzę, autorkę pikantnych romansów. Ciekawskie i nieugięte Gracje dotrą do sedna zagadki nieboszczyka i każdej innej, która im się nawinie. Bo czasami trzeba zakasać rękawy i zająć się problemami. Albo trupami. Zanim się rozmnożą.

Szczypta szaleństwa, tona odwagi i potęga kobiecej przyjaźni sprawiają, że dla Gracji nie ma rzeczy niemożliwych.

Wiele starych domów skrywa w szafach trupy.

Czasami to coś więcej niż metafora.

Źródło: Opis wydawcy

Uzdrowisko - Konrad Chęciński

Lata osiemdziesiąte. W malowniczej wsi Dobrowola, nazywanej Uzdrowiskiem i słynącej z ekskluzywnej willi nad jeziorem, ginie piętnastolatka. Miała dostarczyć list rezydującym w willi komunistycznym decydentom. Jedyne, co po niej zostało, to zaparkowany przy bramie rower i torebka. Rok 2005. Coraz częstsze anonimowe pogróżki, nawiązujące do sprawy sprzed prawie dwudziestu lat, wprowadzają niepokój wśród mieszkańców Uzdrowiska. Piotr Werner, oficer stołecznej policji, wszczyna nieformalne śledztwo. Tymczasem w willi zostają znalezione kolejne zwłoki. Śledztwo Wernera zaczyna splatać się z policyjnym dochodzeniem. Jakie będą konsekwencje nierozwiązanych nigdy spraw i ukrywanych niewygodnych prawd? 

Konrad Chęciński – nauczyciel języka angielskiego, wicedyrektor I LO w Piotrkowie Trybunalskim. Pasjonat literatury brytyjskiej, wielbiciel twórczości Joyce’a, Becketta oraz sióstr Brontë. Jego debiutancka powieść, Zło w Cmentarnej Górze, została wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Mova.

Źródło: opis wydawcy

DOM POŻĄDANIA - Alexis Henderson

 • Nowa książka Alexis Henderson, autorki Godziny wiedźm.
 • Nominowana do Goodreads Choice Awards 2023 w kategorii Najlepszy horror.
 • Mroczna, porywająca powieść gotycka, określana jako „przepyszna” („New York Times”), „zapierająca dech w piersiach i ociekająca gotycką dekadencją” („Publishers Weekly”).

Najbardziej przeraża zło kryjące się w człowieku

Marion Shaw wychowuje się w slumsach. Nie ma nadziei na ucieczkę – aż do dnia, w którym dostrzega w gazecie osobliwe ogłoszenie o poszukiwaniu krwiopanny. Niewiele wie o dalekiej Północy, gdzie bogaci szlachcice żyją w luksusie i piją krew młodych służących. Przybywa do okrytego złą sławą Domu Pożądania. Wciąga ją świat mrocznej rozpusty. Marion stara się za wszelką cenę zadowolić hrabinę Lisavet, która przewodzi hedonistycznemu dworowi. Kiedy poprzedniczka dziewczyny znika w tajemniczych okolicznościach, Marion zostaje wciągnięta w bezwzględną grę. Albo nauczy się zasad panujących w tym domu, albo jego korytarze staną się jej grobem.

Alexis Henderson jest pisarką tworzącą w nurcie fantastyki spekulatywnej, z zamiłowaniem do czarów i mroku. Dorastała w jednym z najbardziej nawiedzonych miast Ameryki – Savannah w stanie Georgia, co zaszczepiło w niej miłość do opowieści o duchach. Kiedy nie ma nosa zatopionego w książce, można ją znaleźć malującą lub oglądającą horrory ze swoim kocim przyjacielem. Obecnie Alexis mieszka na skąpanych w słońcu bagnach Charleston w Karolinie Południowej.

Źródło: opis wydawcy

Miasto Gwiezdnego Pyłu - Georgia Summers

Groźna prześladowczyni, kradnący dusze bogowie i kara za zbrodnię, przechodząca z pokolenia na pokolenie

– czy Violet uda się przełamać klątwę, zanim sama padnie jej ofiarą?

Powiedziałem ci kiedyś, jak byłaś dzieckiem, że tak długo, jak istnieje ród Everlych, istnieje też Penelope. Ale to jeszcze bardziej skomplikowane. Nasza rodzina jest z nią połączona na wieki.

Przez całe pokolenia członkowie rodu Everly byli świadkami tego, jak najzdolniejsi i najlepsi spośród nich znikają, zabrani jako ofiary za zbrodnię, której nikt nie pamięta, i w celu, którego nikt nie rozumie. Ich dręczycielką jest kobieta o imieniu Penelope, która nigdy się nie starzeje, nigdy nie choruje i nigdy… nie wybacza.

Violet Everly była zaledwie dzieckiem, gdy jej matka Marianne zniknęła w burzową noc, zdeterminowana, by złamać klątwę. Wkrótce po jej zniknięciu pojawiła się Penelopa. I jej ultimatum: Violet ma dziesięć lat na odnalezienie Marianne, jeśli tego nie zrobi – zajmie miejsce matki. Violet jest ostatnią z rodu Everly i – podobnie jak jej matka – chce za wszelką cenę przełamać klątwę. Aby to zrobić, musi zejść do magicznego podziemia kapryśnych bogów, żądnych władzy uczonych i potworów złaknionych zemsty.  Musi też współpracować z cichym asystentem Penelopy, Aleksandrem, któremu nie można ufać, ale którego wiedza o tym dziwnym świecie jest zbyt cenna, by go zignorować.

W swojej podróży Violet dotrze aż na krańce świata. Po to, by odnaleźć Marianne i klucz do miasta gwiezdnego pyłu, w którym zaczęła się cała historia...

Połączenie baśni, magii i trendu mrocznej akademii.

Idealna lektura dla fanów Dziesięciu tysięcy drzwi Alix E. Harrow, Bezgwiezdnego morza Erin Morgenstern i Niewidzialnego życia Addie LaRue autorstwa Victorii Schwab.

Źródło: opis wydawcy, Wydawnictwo Jaguar

Dopasuj bohaterkę do książki, serialu lub filmu fantasy z którego pochodzi!

Pytanie 1 z 10
Inej i Nina -