Specjalistyczny sprzęt pomoże pacjentom chorym na COVID-19 w małopolskich szpitalach

2020-11-19 20:33 ŁM
koronawirus
Autor: pixabay.com

Do małopolskich szpitali trafią aparaty do tlenoterapii wysokoprzepływowej. To urządzenia, które znacznie usprawnią walkę z koronawirusem. Pierwsze 10 aparatów dotarło już do szpitali w Tarnowie, Zakopanem, czy Krakowie. W sumie takich urządzeń będzie aż 100, o łącznej wartości 2 milionów złotych.

- Te urządzenia pozyskujemy z całej Europy, one w najbliższych dniach wszystkie dotrą do Małopolski i zostanę rozdysponowane do szpitali, tworzących sieć placówek covidowych - mówi Joanna Paździo, rzecznik wojewody małopolskiego.

12 takich urządzeń trafi między innymi do Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Dzięki tlenoterapii wysokoprzepływowej pacjenci w ciężkim stanie mają alternatywę dla podłączenia pod respirator.

- Te aparaty wcześniej były wykorzystywane na oddziałach intensywnej terapii, teraz faktycznie korzystają z nich głównie osoby chore na COVID-19. Te urządzenia przydadzą się również po pandemii. Działają w ten sposób, że dostarczają wysokoskoncentrowany tlen, dzięki czemu jest to taka pośrednia terapia dla osób w cięższym stanie pomiędzy podstawową tlenoterapią, a respiratorem - mówi Dorota Sobczyk, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Wykorzystanie tlenoterapii wysokoprzepływowej jest też korzystniejsze dla pacjentów. Chory podłączony do aparatu może samodzielnie mówić czy jeść i nie odczuwa dyskomfortu takiego, jak podczas stosowania respiratora.

Koniec utrudnień na Krakowskiej i moście Piłsudskiego.
Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi