Specjalistyczny sprzęt medyczny dla dzieci ulepszony przez studentów z AGH

2021-04-21 17:05
Specjalistyczny sprzęt medyczny dla dzieci ulepszony przez studentów z AGH
Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza Łyżki ortodontyczne już trafiły do szpitala w Prokocimiu.

Operacje jamy ustnej u dzieci będą prostsze dzięki projektantom z Akademii Górniczo-Hutniczej. Wspólnie z lekarzami pediatrii pracują nad udoskonaleniem dwóch sprzętów, które są wprawdzie niewielkimi, ale bardzo ważnymi elementami operacji podniebienia.

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w służbie małych pacjentów. Wspólnie z lekarzami Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu próbują ulepszyć specjalistyczne łyżki ortodontyczne i stenty donosowe. Jak mówi kierownik zespołu projektowego z AGH Jakub Bryła, łyżki i stenty są niezbędnymi elementami każdej operacji podniebienia.

Łyżki służą do wykonania wcisku, czyli tak naprawdę odwzorowania podniebienia dziecka i jest to wykonywane przed operacją. Stenty służą po operacji do wspomagania prawidłowego wzrostu, czy odbudowy nosa dziecka - mówi.

Pierwsze wydrukowane trójwymiarowo łyżki już trafiły do szpitala w Prokocimiu. Problem jest ze stentami, które muszą spełniać swoją funkcję i nie wypadać dziecku z nosa, a testowanie kolejnych prototypów utrudnia pandemia.

Wiadomo jaką mamy sytuację. Tutaj problem wynika z tego, że projektując nie jesteśmy w stanie do końca sprawdzić czy nasz model działa prawidłowo. Musimy się tutaj kontaktować z lekarzami i staramy się nie każdy prototyp sprawdzać an dziecku no bo to też byłoby zbyt kłopotliwe - mówi Jakub Bryła.

Obecnie studenci pracują nad dopracowaniem użyteczności łyżek oraz stentów wobec czasu i kosztów ich produkcji. Nie wykluczają, że w przyszłości będą je dostarczać do biedniejszych krajów, gdzie jest problem z dostępnością takiego sprzętu.

Łyżki ortodontyczne są wykorzystywane przy modelowaniu podniebienia nawet 12-tygodniowych niemowląt.

O szczegółach z kierownikiem zespołu projektowego Jakubem Bryłą rozmawiał nasz reporter Kuba Paduch:
Dostawa sprzętu medycznego do szpitala w Drawsku Pomorskim
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE