Koniec z "kopciuchami" w Skawinie. Władze mówią dość, a to nie koniec zmian!

2022-11-21 14:13

Władze Skawiny nie przestają walczyć o czyste powietrzu. Od 1 stycznia 2023 roku na terenie gminy obowiązywać będzie zakaz używania "kopciuchów". A to jeszcze nie wszystko. W 2030 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz ogrzewania domów węglem.

Koniec z "kopciuchami" w Skawinie od 2023 roku. Gmina ma ambitne plany

We wrześniu Sejmik Województwa przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Ta zmiana nie obejmuje gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy. Od 1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania "kopciuchów", a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne.

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, a sąsiadująca z Krakowem Skawina już wypadła z rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, to jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego mimo liberalizacji przepisówwojewódzkich, władze gminy kontynuują plan ostatecznego rozwiązania problemu smogu.

W ślad za dokumentami idą realne działania. Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego "kopciucha" na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a ekodoradcy pracują zarówno na miejscu jak i w terenie. Efekty widać. Liczbadni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni. Towarzyszy im ekodoradca gminy Skawina, który wykorzystuje ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Wyjaśnia, jakich substancji nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dofinansowaniach na wymianę "kopciucha". A te są spore, ponieważ mogą wynieść nawet 90% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy.

Pomnik "kopciucha"

O zakazie używania niespełniających norm pieców codziennie przypomina pomnik "kopciucha". Stary, zużyty piec znajduje się na rynku i przyciąga uwagę mieszkańców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza zajmujący się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok.Przez ostatnie lata w gminie Skawina dofinansowano wymianę ponad 2000 “kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 800 kontroli domowych kotłowni.

Świąteczne dekoracje w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE