Sikający Lenin

i

Autor: Dom Utopii

Sikający Lenin powrócił do Nowej Huty. Kontrowersyjna fontanna na dachu Domu Utopii

2021-05-27 15:47

Seledynowa fontanna, która przed kilkoma laty wywołała w dzielnicy wielkie poruszenie, stanęła na dachu nowo powstałego Domu Utopii. Nie da się ukryć, że przyciąga uwagę. Pomysł kontrowersyjny, ale czy na pewno dobry?

Przypomnijmy, kilka lat temu, w ramach Festiwalu ArtBoom instalacja zagościła na pl. Centralnym. Jej pojawienie się wywołało skrajne emocje. Padały zarzuty obrazy mieszkańców czy propagowania komunizmu. Radni PiS posunęli się nawet do owinięcia rzeźby folią. 

Ludzie mają dosyć takiego wspominkowego, skansenowego sposobu mówienia o historii, potrafią o niej mówić z dystansem, szukają oddechu, jakiegoś powiewu świeżości - stwierdza. 

Adam Grzanka, pochodzący z Nowej Huty komik i stand-uper uważa, że powrót wodza rewolucji jest strzałem w dziesiątkę.

Bardzo fajnie, jeszcze jak jest na czymś, co się nazywa Dom Utopii, a wiadomo, że idea głoszona przez tego pana była bardzo utopijna, jest bardzo w porządku. Takie pokazanie historii w sposób nieco prześmiewczy, przy okazji trochę prowokacyjny i urokliwy jest jak najbardziej w porządku - mówi. 

Fontanna swoim kształtem nawiązuje do pomnika Lenina, dłuta Mariana Koniecznego, który w czasach PRL stał w al. Róż.

Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii to inicjatywa Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich z Łaźni Nowej. Znajdują się w nim przestrzenie warsztatowe, pracownie rzemieślnicze czy rezydencje dla artystów.

Posłuchaj materiału naszego reportera Kuby Kusego o sikającym Leninie:
Od 1 czerwca koniec z jazdą na zderzaku

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE