Masz zaparowane okna domu? Zastosuj te triki, a problem zniknie!

2022-11-24 16:23
Zaparowane okna
Autor: Pixabay

Zaparowane okna w domu to wynik za dużej wilgotności i różnicy temperatur. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać i zapobiec mu w przyszłości. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian.

Parowanie szyb to problem dość powszechny i najczęściej dostrzegalny w okresie jesienno-zimowym. Choć parujące okna są zjawiskiem naturalnym, lepiej mu zapobiegać, gdyż w dłuższej perspektywie może powodować rozwój pleśni lub innych grzybów na ścianie.

Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się pary z okien. Przede wszystkim należy ustalić przyczynę parowania. 

Dlaczego okna są zaparowane?

Skraplaniu pary wodnej na oknach sprzyja wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Bywa, że pojawia się podczas codziennych czynności, np. gotowania czy suszenia prania. Ważne, by regularnie wietrzyć pomieszczenia, a także sprawdzać stan techniczny wentylacji. 

Należy też skontrolować stan techniczny okien. Jeżeli para wodna pojawia się między szybami, może to oznaczać, że są rozszczelnione. Czasem wystarczy jednak odpowiednie wyregulowanie systemu okiennego, by uporać się z problemem.

Jak pozbyć się pary z okien?

Aby poradzić sobie z problemem zaparowanych okien, należy wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka drobnych zmian:

  • Nie zamykaj w nocy drzwi do pomieszczeń wewnątrz swojego mieszkania, gdyż w ten sposób ograniczasz w nich cyrkulację powietrza, a wraz z nią jego wymianę przez kanały wentylacyjne.
  • Zamykaj jednak drzwi do łazienki, gdy bierzesz gorącą kąpiel.
  • Zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu miała między 18 a 22 stopnie Celsjusza.
  • Włączaj okap podczas gotowania.
  • Nie susz prania w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup suszarki automatycznej.
  • Po przygotowaniu posiłków wietrz dokładnie pomieszczenie.
Pralniomaty w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE