Kontrole RTV

i

Autor: Pexels

Będą kontrole w mieszkaniach. Jak uniknąć kary? Sprawdź swoje prawa

2022-11-24 12:35

Kontrole RTV w mieszkaniach mają na celu stwierdzenie czy osoby posiadające odbiorniki radiowe lub telewizyjne regularnie płacą abonament. Urzędnicy wysyłają monity i grożą karami. Czy mamy obowiązek wpuścić inspektorów z Poczty Polskiej do swojego mieszkania? Sprawdź swoje prawa.

Kontrole RTV. Sprawdzą, czy płacisz abonament

W Polsce, zgodnie z prawem, wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne, poza nielicznymi wyjątkami, podlegają rejestracji. Na mocy Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych obowiązek uiszczania odpowiedniej kwoty mają niemal wszyscy. Teraz kontrolerzy z Poczty Polskiej sprawdzą, czy osoby posiadające w domach takie urządzenia płacą regularnie abonament. Kontrole RTV obejmą mieszkania w całej Polsce. 

Czy musimy wpuszczać kontrolerów?

Kontrole RTV będą przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej z Centrum Obsługi Finansowej. Każdy z nich, przychodząc do naszego mieszkania powinien mieć upoważnienie, legitymację służbową i dowód osobisty (możemy poprosić o jego okazanie). 

Czy mamy obowiązek wpuszczenia kontrolerów Poczty Polskiej do mieszkania? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Nie ma bowiem przepisów prawnych, które byłyby podstawą do ukarania takiej osoby.

Opłaty za niezarejestrowane odbiorniki

Jeśli podczas kontroli RTV okaże się, że korzystamy z odbiornika, który nie został zarejestrowany, zostanie pobrana opłata, wynosząca 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Konieczne będzie też zarejestrowanie odbiornika. Następnie zostanie ustalona wysokość opłaty za korzystanie z niego. Jeśli okaże się, że nie płacimy za abonament RTV, najpierw zostanie wysyłane upomnienie. Gdy jednak nie przyniesie ono skutku, sprawa może zostać skierowana bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Nowa ramówka TVP. Co przyniesie wiosna w Telewizji Polskiej?