Policja w weekend miała pełne ręce roboty. Na celowniku restauracje, sklepy i kościół!

2021-03-30 15:37

Ulice, lokale usługowe i gastronomiczne, ale również komunikacja miejska. Krakowska policja cały czas przeprowadza wzmożone kontrole w stolicy Małopolski. Tylko w weekend wystawiono ponad 300 mandatów. Ukarane zostały m.in. osoby, które przebywały w otwartych pomimo zakazu lokalach gastronomicznych. Skontrolowano również kościół, w którym było za dużo wiernych. W tym przypadku skierowano wniosek do sądu o ukaranie proboszcza.

Twardy lockdown w Polsce. Obostrzenia od 27 marca

Twardy lockdown w Polsce obowiązuje od soboty, 27 marca. W kraju wprowadzono nowe obostrzenia, które mają zmniejszyć transmisję koronawirusa. Są to:

  • limity w kościołach i miejscach kultu religijnego pow. 100 mkw - 1 os. na 20 mkw
  • sklepy - pow. 100 mkw. - 1 os. na 20 mkw
  • sklepy budowlane i meblowe - pow. 2 tys. mkw zamknięte
  • zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • zamknięte przedszkola i żłobki (z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych)
  • zamknięcie obiektów sportowych - tylko sport zawodowy
  • zakaz udziału w zgromadzeniach, spotkaniach, zebraniach

Powyższe nowe obostrzenia dołączyły już do tych wcześniejszych, czyli m.in. zamknięcia hoteli, ośrodków kultury czy kin, zamkniętych siłowni. Wszyscy uczniowie odbywają naukę zdalnie. Restauracje oferują posiłki tylko na wynos. W galeriach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Raport z Anteny 30.03

Ponad 300 mandatów w weekend. Policja skontrolowała także kościół

Krakowska policja w weekend prowadziła wzmożone patrole w całym Krakowie. Skontrolowano 103 obiekty handlowe oraz 90 obiektów usługowych (w tym 31 lokali gastronomicznych i 11 siłowni). Nieprawidłowości ujawniono w 9 restauracjach, a wobec 90 osób (w tym klientów lokali) funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która może skutkować skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu. W 8 przypadkach dokumentacja została przekazana do prokuratury, która zbada pod kątem prawnym, czy nie doszło do przestępstwa.

Policja wkroczyła również do jednego z kościołów, w którym liczba wiernych przekraczała dopuszczalną ilość. W tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie proboszcza - jako odpowiedzialnego za organizację mszy - do sądu.

Funkcjonariusze kontrolowali również transport zbiorowy. Policjanci odbyli w sumie 358 kontroli. Sprawdzano również, czy osoby skierowane na kwarantanne faktycznie się na niej znajdują. Sprawdzono w sumie ponad 17 tysięcy osób. W 88 przypadkach mundurowi nie zastali osób w miejscu odbywania kwarantanny. Wobec tych osób prowadzone są czynności wyjaśniające.

Za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki policjanci nałożyli 304 mandaty, a w 47 przypadkach sporządzono dokumentację, która może być podstawą do skierowania wniosku o ukaranie do sądu oraz pouczono 2 osoby.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE