Policja i Sanepid zapowiadają wzmożone kontrole galerii handlowych. Na co będą zwracać uwagę?

2020-12-03 13:55 Kuba Paduch, Radio Eska
Policja i Sanepid zapowiadają wzmożone kontrole galerii handlowych oraz innych sklepów.
Autor: Komenda Wojewódzka Policji Wojewódzki Komendant Policji Roman Kuster.

To efekt sobotnich kontroli galerii po ich ponownym otwarciu. Funkcjonariusze przyznają, że zarówno klienci jak i same placówki nie przestrzegały obowiązujących zasad. O szczegółach dotychczasowych działań, jak i planach na kolejne mówili w środę Komendant małopolskiej Policji Roman Kuster oraz dyrektor małopolskiego Sanepidu Jarosław Foremny.

"Poprzedni weekend pokazał, że obowiązujące obostrzenia nie miały racji bytu". Tak Komendant policji małopolskiej podsumował otwarcie galerii handlowych po dwóch tygodniach lockdown-u. Funkcjonariusze skontrolowali od początku grudnia prawie 100 placówek handlowych w przeszło 20 galeriach. Komendnat Roman Kuster zapowiada, że kontroli będzie więcej. Na co policjanci będą zwracali uwagę?

Policyjne kontrole autobusów miejskich we Wrocławiu.

Wygląd nasz, tak? Czy zasłaniamy usta i nos, to jest pierwsza rzecz. Kolejki przed tymi galeriami, one też wskazywały, że ten dystans w oczekiwaniu na wejście do tej galerii, on również nie był zachowywany - mówi.

Podczas kontroli policjantom będą towarzyszyli pracownicy wojewódzkiego Sanepidu, który oddelegował do tego około stu inspektorów. Dyrektor jednostki Jarosław Foremny przyznaje, że teraz jest taka możliwość.

Dzięki uzbrojeniu inspekcji sanitarnej w nowoczesne narzędzia, nie tylko chodzi o laptopy, komputery, serwery, ale również chodzi o pewne systemy cyfrowe, możemy znacznie szybciej załatwiać sprawy, które do tej pory wymagały dużych nakładów ludzkich - mówi dyrektor Foremny.

Od początku pandemii małopolski Sanepid nałożył kary za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych na łączną kwotę prawie 4 milionów złotych. Ściągnął tylko jedną trzecią tej kwoty.

Również od początku pandemii w samym Krakowie skontrolowano prawie 5 tysięcy placówek handlowych. W ciągu jednego dnia kontroli kilkunastu policjantów kontroluje około 50 takich lokali.

Dane o kontrolach zebrał nasz reporter Kuba Paduch: