Pochód Lajkonika 2023. Kiedy się odbędzie i jaką trasę przemierzy?

i

Autor: Wikipedia Commons, Zygmunt Put Pochód Lajkonika 2023. Kiedy się odbędzie i jaką trasę przemierzy?

Życie miasta

Pochód Lajkonika 2023. Kiedy i skąd wyruszy lajkonikowy orszak, jedna z najstarszych tradycji Krakowa?

2023-06-15 8:17

Prawdziwego Lajkonika można zobaczyć w Krakowie tylko raz w roku. Pochód brodatego jeźdźca to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji stolicy Małopolski, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Co oznacza Lajkonik w Krakowie? Kiedy pochód Lajkonika? Jaką trasą przejdzie lajkonikowy orszak? Sprawdźcie to w naszym materiale.

Spis treści

  1. Pochód Lajkonika 2023. Kiedy się odbędzie? Gdzie będzie można go spotkać?
  2. Skąd się wziął Lajkonik?
  3. Kto wystąpi w pochodzie Lajkonika?
  4. Pochód Lajkonika. Program

Pochód Lajkonika 2023. Kiedy się odbędzie? Gdzie będzie można go spotkać?

Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez Lajkonika, czyli jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę od Zwierzyńca (ul. Senatorskiej) do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok. Tradycyjny pochód Lajkonika odbędzie się w czwartek, 15 czerwca 2023 roku o godz. 12.15.

Skąd się wziął Lajkonik?

Pierwsza wzmianka o pochodzie konika zwierzynieckiego pochodzi z 1738 roku. Legenda o Lajkoniku związana jest z ocaleniem Grodu Kraka przed najazdem tatarskim. Mieli tego dokonać niezwyciężeni flisacy wiślani z okolic Zwierzyńca, zwani włóczkami. Korzenie tradycji pochodu Lajkonika związane są więc właśnie z podkrakowskimi gminami - Zwierzyniec i Półwsie Zwierzynieckie oraz klasztorem sióstr norbertanek. Do końca XVIII wieku, czyli do chwili utraty niepodległości, konik zwierzyniecki był jednocześnie obrzędem związanym z lokalną społecznością przedmieść, ale również z konkretną grupą zawodową, czyli krakowskimi włóczkami.

Kto wystąpi w pochodzie Lajkonika?

W ubiegłym roku, po 35 latach z rolą Lajkonika rozstał się Zbigniew Glonek. Wyboru jego następcy dokonała społeczność orszaku Lajkonika. Członkowie orszaku jednogłośnie zdecydowali o powierzeniu tej roli Mariuszowi Glonkowi i w ten sposób tradycja przeszła z ojca na syna. Mariusz Glonek urodził się w Krakowie 1976 roku, a obecnie mieszka ze swoją rodziną w Wieliczce.Podczas pochodu Lajkonika w czwartek, 15 czerwca lajkonikowy orszak będzie przemierzał ulice Krakowa przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty, co będzie niezapomnianą atrakcją dla wszystkich krakowian - tych małych i dużych.

Pochód Lajkonika. Program

Muzeum Krakowa opublikowało program pochodu Lajkonika 2023. Oto, jak się przedstawia:

12:15 Po odegraniu Hejnału Mariackiego Konik Zwierzyniecki tym razem wyruszy z Parku Kieszonkowego, który mieści się na tyłach Centrum Obsługi Mieszkańców Wodociągów Miasta Krakowa, przy ul. Senatorskiej 9. Orszak zacznie się przemieszczać w kierunku placu Na Stawach, przejdzie mostem na Rudawie, wkroczy na dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdy Lajkonika zbiera „haracz” od miejscowych kupców.

13.30–14.45 Harce na dziedzińcu klasztoru. Dzieci, Tatarzy i włóczkowie formują koło, w którego wnętrzu stoi Lajkonik z chorążym. Ma tutaj również miejsce pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią. Symbolicznie ukazany zostaje najazd tatarski w postaci bojowego tańca włóczków i Tatarów. Dzieci otrzymują od organizatorów piłeczki, którymi starają się trafić Tatarów z orszaku. Szkoły i przedszkola prezentują tutaj swoje stroje. Lajkonik wręcza upominki przedstawicielom tych placówek w nagrodę za przygotowanie się do widowiska. Następuje krótki odpoczynek w gościnie u ksieni klasztoru.

14.45–15.15 Orszak schodzi na bulwar Rodła i udaje się na przystań flisacką Muzeum Krakowa. Lajkonik z flisakami płyną galarem „Jadwiga” na przeciwległy brzeg, aby odwiedzić komisariat Policji Wodnej. Po powrocie Lajkonika orszak wraca na ulicę T.Kościuszki. Na Przystani Muzeum ma miejsce w tym czasie prezentacja historycznego uzbrojenia tatarskiego w wykonaniu Teatru Walki Leszka Galicy.

15:15–15:45 Lajkonik, wraz z orszakiem przemaszeruje ulicą Kościuszki, odwiedzają przydrożne sklepy w celu pobrania „haraczu”.

15:45-16:00 Lajkonik składa wizytę w Antykwariacie Abecadło.

16.00-16.45 Orszak dociera do Skweru Konika zwierzynieckiego i udaję się na odpoczynek do karczmy Smil’y.

16:50-16:55 Orszak przekroczy skrzyżowanie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z aleją Krasińskiego.

16.55-18.30 Orszak przemaszeruje ulicą Zwierzyniecką w kierunku ulicy Franciszkańskiej. Również tutaj Lajkonik składa wizytę lokalnym kupcom.

18.30-18.40 Pod Filharmonią włóczkowie i Tatarzy utworzą krąg, aby Lajkonik mógł wykonać swój drugi taniec. Ruch drogowy zostaje na ten czas wstrzymany.

18.45-19.00 Wizyta Lajkonika w Pałacu Biskupim. Składanie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II. Pokłon Lajkonika z chorągwią.

19.00-19.30 Odpoczynek orszaku w barze Nienasycenie przy placu Wszystkich Świętych.

19.30–20.00 Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

20.00-20.30 Rynek Główny Lajkonik wkracza na scenę na Rynku Głównym. Staje przed władzami Krakowa, od których pobiera „haracz” w wielkiej sakwie. Razem z Prezydentem Miasta wznosi toast za pomyślność krakowian i wykonuje trzeci taniec zwany urbem salutare (pokłon miastu).

20.45-21.45 Finałowy przemarsz korowodu wokół Rynku Głównego

21.15–22.00 Odpoczynek orszaku w restauracji Hawełka.

Wydarzenia przed wieżą Ratuszową towarzyszące pochodowi Lajkonika:

19.00 Pokaz historyczny Tatarski jasyr – Teatr Walki Leszka Galicy.

19.30 Rytmy tatarskie – zespół perkusyjny studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Najlepsze miejsca na grilla w Krakowie. Gdzie warto się wybrać? [ZDJĘCIA]

Rafał Brzozowski odpiera zarzuty o ustawkę. Mocne słowa wokalisty!