Piąta fala pandemii jeszcze nie w Krakowie, ale może nadejść lada dzień

2022-01-18 14:16
Piąta fala pandemii jeszcze nie w Krakowie, ale może nadejść lada dzień
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Szpital MSWiA jest wciąż w 3/4 szpitalem COVID.

Czy piata fala pandemii dotarła już do Krakowa? Zdaniem Ministra Zdrowia jak najbardziej, ale zdaniem lokalnych lekarzy niekoniecznie. Sytuacja w krakowskich szpitalach jest obecnie pozytywna w porównaniu z tym co zdarzało się w przeszłości, ale to nie znaczy, że nie trzeba trzymać ręki na pulsie.

Piąta fala pandemii w Krakowie? Zdaniem krakowskich lekarzy jeszcze nie. W poniedziałek Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że piąta fala jest już faktem. Jednocześnie w Małopolsce i Krakowie wskaźnik infekcji wariantem omikron na 100 tysięcy mieszkańców jest najwyższy w Polsce. Skutki tego stanu rzeczy są odczuwalne, ale nie ma tragedii.

Oddział chorób zakaźnych mamy pełny, bo my na dwóch oddziałach mamy pacjentów COVID-owych, i oddział zakaźny dzieci COVID-owy mamy również pełny, tam jest ponad 40 łóżek. Niepokoi nas ta liczba dzieci zakażonych COVID i zobaczymy jak to będzie - mówi dyrektor Szpitala miejskiego imienia Stefana Żeromskiego Jerzy Friediger.

We wtorek rano wolnych łóżek COVID dla dorosłych było w Szpitalu Żeromskiego 5, ale dyrektor podkreśla, że w razie potrzeby zawsze może być więcej. Dużo lepsza sytuacja jest w szpitalu MSWiA, który w 3/4 jest szpitalem COVID-owym.

Aktualny mamy 66 pacjentów na 101 łóżek stacjonarnych COVIDowych no i mamy też wolne łóżka COVID intensywnej terapii. Konkretnie pięć  - mówi dyrektor placówki Krzysztof Czarnobilski.

Szpital Żeromskiego jest jedną z 31 małopolskich placówek, które otrzymały od Wojewody polecenie redukcji łóżek dla pacjentów COVID w ciągu najbliższych 2 tygodni. Dyrektora Friedigera bardzo to cieszy, bo szpital ma pacjentów z innymi chorobami, którzy potrzebują tych łóżek bardziej.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Niedzielski się nie sprawdza. Potrzebna korekta na stanowisku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE