Sklep

i

Autor: Pexels Które niedziele będą handlowe w 2024 roku?

Wiadomości

Niedziele handlowe w 2024 roku. Kiedy będzie można zrobić zakupy? Jest zaskocznie

2024-01-24 7:20

Ile będzie niedziel handlowych w 2024 roku? Czy częściej będziemy mogli zrobić zakupy w weekend? Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku. Nowy rząd jeszcze przed wyborami zapowiadał, że chce to zmienić. Niektórzy mówili o całkowitym przywróceniu handlu, inni o tym, by handlowa była co druga niedziele. Co na razie wiadomo? Kiedy niedziele handlowe w 2024 roku?

Które niedziele są handlowe w 2024 roku?

Od ponad trzech lat zakupy w niedziele możemy robić tylko siedem razy w roku. Handlowe niedziele przypadały w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zazwyczaj możliwość zakupów siedem dni w tygodniu był przed dłuższym weekendem, świętem państwowym lub paroma dniami świąt, podczas których obowiązuje zakaz handlu. Wszystko po to, by móc zrobić większe zakupy i zaopatrzyć się na wolne od pracy i zajęć edukacyjnych dni. Zakaz handlu w niedziele miał swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, a teraz, po zmianie rządu - który zapowiadał zmiany w tej kwestii - można spodziewać się, że co do niedziel handlowych zajdą spore zmiany. Póki co jednak nic nie słychać na ten temat, co dla wielu osób jest sporym zaskoczeniem. Zajęto się bowiem oświatą, praworządnością czy mediami publicznymi. Na razie więc zostaje siedem niedziel handlowych w 2024 roku, które wypadają:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Co obiecywano w kwestii niedziel handlowych w 2024 roku?

Wygrana opozycja to Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Przed wyborami, które odbyły się 15 października KO opublikowała 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Istnieje tam zapis dotyczący właśnie niedziel handlowych.

- Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Inną propozycję dotyczącą otwartych sklepów w niedziele miała za to Trzecia Droga pod egidą Władysława Kosiniaka-Kamysza i obecnego marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Handlowa niedziela miałaby być co druga. Przywrócimy dwie niedziele handlowe w miesiącu, ale z poszanowaniem praw pracowników, mówił Szymon Hołownia. Podobny pomysł miała Lewica dodając do niego zapis w swoim programie o 2,5-krotnie wyższym wynagrodzeniu za pracę w niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Co wyjdzie z tych obietnic? Póki co wszystko wskazuje na to, że jeszcze poczekamy na decyzje.

Gdzie można zrobić najtańsze zakupy? W tych sklepach zapłacicie najmniej

Zima w bydgoskim zoo