VeloBank

i

Autor: Artur Szczepanski/REPORTER VeloBank musi zostać sprzedany do końca marca 2024 roku

Wiadomości

Finalizuje się sprzedaż popularnego banku. Część Polaków może spodziewać się poważnych zmian?

2024-03-18 7:27

VeloBank jest - jak określa Bloomberg - dziesiątym największym pożyczkodawcą w naszym kraju pod względem aktywów. Aktualnie około 195 tys. osób w Polsce posiada konta w banku VeloBank, a ogółem z jego różnych usług korzysta ponad milion Polaków. Przed kilkoma miesiącami na światło dzienne wyszła informacja, że VeloBank zostanie sprzedany i faktycznie, pół roku temu rozpoczął się proces sprzedaży. Teraz z kolei nastąpiła finalizacja - bank pomostowy ma być sprzedany do końca marca. Co to oznacza dla klientów? W czyje ręce trafi?

Zmiany dla ponad miliona Polaków. Finalizuje się sprzedaż VeloBanku

VeloBank ma za sobą ponad rok działalności na polskim rynku. W tym czasie zdążył już z wyprzedzeniem zrealizować niektóre cele strategiczne, założone na 2023 roku. Marka cieszy się sporym zainteresowaniem klientów. W 12 miesięcy bank otworzył już prawie 200 tys. VeloKont – flagowych rachunków osobistych. Sukces nowego brandu doceniła także kapituła bankowych Oskarów, czyli Banking Tech Awards 2023. Jeszcze 21 grudnia bank otworzył nową placówkę w Opolu, drugą w tym mieście. Teraz jednak na tapet powrócił temat sprzedaży VeloBanku, w którym 51% udziałów ma Bankowy Fundusz Gwarancyjny. 49% należy do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK). Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że proces sprzedaży nie wpływa na działalność VeloBanku ani na obsługę jego klientów. Osoby prywatne lub firmy, które mają tam konta, nie mają więc na razie powodów do obaw. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych.

W czyje ręce trafi VeloBank?

Jak podał Bloomberg, amerykańskie firmy: Cerberus i JC Flowers złożyły wiążące oferty kupna VeloBanku w styczniu. Według agencji lepszą ofertą ma być ta od Cerberus Capital Management LP. Firma obsługująca klientów na całym świecie oferuje usługi w zakresie zarządzania inwestycjami dla wspólnych i celowych spółek inwestycyjnych, a także zarządza funduszami prywatnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Palmy wielkanocne w czasach PRL-u. Tak zdobiono je lata temu

Express Biedrzyckiej - Andrzej SZEJNA