pogoda, deszcz, wiatr

i

Autor: pexels Niebezpieczna pogoda w weekend. Burze, połamane drzewa i awarie prądu

pogoda

Niebezpieczna pogoda w weekend. Potężne ulewy i burze. Wiatr będzie łamać drzewa

2024-04-13 13:50

Warto skorzystać z pięknej pogody, ponieważ już w weekend szykuje się bardzo duże załamanie pogody. Polskę nawiedzi gwałtowny front, który przyniesie intensywne opady deszczu i burze. Dodatkowo silny wiatr może łamać gałęzie, zrywać dachy oraz powodować awarie prądu.

Jeśli planujecie spędzić weekend na świeżym powietrzu, to spacery, jazdę na rowerze, czy rolkach zaplanujcie na sobotę. Wtedy jeszcze w Polsce utrzyma się ciepła i słoneczna pogoda. Przelotnie może padać jedynie na północy i wschodzie. Temperatura na północy będzie utrzymywać się w granicach 15-18 st. C. Im bardziej na południe, tym cieplej. We Wrocławiu, Opolu i Katowicach słupki na termometrach dobiją do 21 st. C. I to będą najcieplejsze miasta w Polsce w sobotę. W Zakopanem ma być 18 st. C.

Zupełnie inna pogoda czeka nas w niedzielę, 14 kwietnia. Z północnego zachodu nadciągnie nad Polskę gwałtowny front, który wraz z upływem dnia będzie przemieszczać się przez nasz kraj. Opady deszczu mogą być bardzo intensywne, do tego dojdą burze. Jak podaje portal twojapogoda.pl, najbardziej niebezpiecznie będzie na wschodzie, południu i w centrum Polski. Miejscami może spaść nawet do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Może pojawić się też grad. Będzie też bardzo silnie wiać. W porywach do 70-80 km/h, a na północy nawet do 90-100 km/h. Będzie jednak ciepło - od 15 do 20 st. C. w przeważającej części kraju, a na południu i południowym wschodzie nawet 23-25 st.C. Po przejściu nawałnicy temperatura jednak mocno spadnie.

Pogoda będzie więc bardzo niebezpieczna. Wiatr może łamać gałęzie i drzewa, uszkadzać dachy i linie energetyczne. Warto zadbać o to, by usunąć z balkonów i tarasów wszystkie rzeczy, które może porwać wichura. Spadające gałęzie mogą uszkadzać samochody, są też zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie

QUIZ. Te rzeczy zbierało się w czasach PRL-u, w szufladzie miał je każdy kolekcjoner! Były też w twojej?

Pytanie 1 z 10
1. Brazylia, Francja, Chiny. W PRL-u zbierało się: