Łóżko

i

Autor: mark champs, unsplash

CIEKAWOSTKI

Dlaczego trzeba zamykać na noc drzwi do sypialni? Ten prosty krok może kiedyś uratować wam życie!

2023-10-02 15:40

Higiena snu to bardzo istotny element dbania o nasz dobrostan psychiczny. Dzięki kilku prostym zasadom możemy sprawić, że będziemy lepiej się wysypiać, a dzięki temu będziemy lepiej wypoczęci i łatwiej przygotujemy się na trudności związane z codziennymi sprawami. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak ważne jest też, aby zamykać drzwi do pomieszczenia, w którym śpimy. Eksperci wskazują ku temu ważne powód.

Higiena snu to podstawa do tego, by się dobrze wysypiać

Odpowiednia ilość snu w ciągu nocy to podstawa do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kiedy śpimy, nasze ciało i umysł się regeneruje, dlatego jeśli często zdarza nam się spać za krótko, jesteśmy rozdrażnieni i trudno nam się skoncentrować nawet na prostych czynnościach. W takim wypadku warto zastosować odpowiednią higienę snu, która pozwoli nam szybciej zasypiać i wejść w głęboką fazę snu. W tym celu przed pójściem spać warto dobrać odpowiedni materac w łóżku, przewietrzyć sypialnię i wybrać książkę, zamiast oglądania telewizji. 

Dlaczego należy zamykać drzwi do sypialni przed pójściem spać?

Jeśli dbamy o odpowiednią higienę snu i staramy się, aby trwał on odpowiednio długo, powinniśmy także zwrócić uwagę na pozostałe elementy, związane z położeniem się spać. Eksperci zwracają uwagę na to, jak ważne jest, aby zamykać drzwi do sypialni, przed pójściem spać. Dla wielu osób to oczywiste. Niektórzy wręcz nie mogą zasnąć, kiedy drzwi nie są całkowicie zamknięte, inni wolą zostawiać je otwarte na oścież, aby zapewnić dobry przepływ powietrza. Okazuje się jednak, że racje mają ci, którzy nie wyobrażają sobie możliwości wyspania się przy otwartych drzwiach.

Quiz. Co fajnego miała Baśka? Co w Brooklynie robiła Natalia? Jak dobrze pamiętasz kobiety z polskich piosenek?

Pytanie 1 z 10
Co fajnego miała tytułowa Baśka w przeboju Wilków?

Dlaczego powinniśmy zamykać drzwi do sypialni, kiedy kładziemy się spać? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak może się wydawać. Zamykanie drzwi do pokoju, w którym śpimy, jest związane bezpośrednio z naszym bezpieczeństwem. Chociaż argument o dobrym przepływie powietrza jest istotny, w sytuacji zagrożenia zamknięte drzwi do sypialni dadzą nam znaczną przewagę. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu wybuchnie pożar, zostanie od niego oddzieleni, dzięki czemu do pokoju, w którym śpimy, nie będą przedostawać się szkodliwe substancje, wydzielane podczas spalania. To może uratować nam życie przed zatruciem czadem i pozwolić na szybszy czas reakcji na zagrożenie.

Zamknięte drzwi do sypialni mogą uratować nas przed złodziejem

Dodatkowym argumentem za zamykaniem drzwi w pomieszczeniu, w którym śpimy, jest ochrona przed potencjalnym zagrożeniem z zewnątrz. Zamknięte drzwi mogą stanowić barierę ochronną przed złodziejem. Dzięki temu nie zostaniemy narażeni na bezpośredni kontakt z nim i pozwoli nam to na wezwanie pomocy.

Niesamowita oferta dla szczęściarzy. Airbnb umożliwi wynajęcie domu Shreka:

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE