ŻYCIE MIASTA

Wszystkich Świętych 2023. Ile kosztują znicze w Krakowie? Ceny na targowiskach i w marketach nie są najniższe [ZDJĘCIA]

2023-10-30 7:42

Wszystkich Świętych 2023 zbliżą się wielkimi krokami. Już wkrótce krakowianie tłumnie ruszą na cmentarze, aby zapalić znicze w intencji swoich bliskich zmarłych. Niestety ten czas pełen zadumy i refleksji zostanie dodatkowo obciążony wysokimi kosztami przystrojenia grobów. Lokalni przedsiębiorcy przyznają, że w tym roku znowu wydamy więcej na znicze i wiązanki. Jakie są ceny zniczy w Krakowie? Sprawdziliśmy, jak sytuacja ma się na targowiskach i w marketach.

Wszystkich Świętych 2023. Ceny zniczy w Krakowie poszły w górę

Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada. W tym roku święto wypada w niedzielę, zaś 2 listopada w poniedziałek będziemy obchodzić Dzień Zaduszny. To szczególny okres w roku, pełen zadumy, refleksji i wspomnień o zmarłych. W tym czasie Polacy tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich, aby zapalić na nich znicze i przyozdobić je wiązanką kwiatów. Dla wielu jednak to także czas pełen zmartwień o domowy budżet. W rozmowie z nami lokalni sprzedawcy są zgodni. Ceny zniczy i wiązanek poszły mocno w górę w porównaniu do ubiegłego roku.

Ile kosztują znicze w 2023 roku w Krakowie?

Inflacja rzuciła się długim cieniem na ceny podstawowych usług i produktów. Tyczy się to również branży pogrzebowej, która zaliczyła poważny wzrost cen za znicze i wiązanki. W ubiegłym roku przedsiębiorcy alarmowali, że koszt zniczy w Krakowie wzrósł nawet o 100 procent. Jak ta sytuacja wygląda obecnie? Niestety okazuje się, że Wszystkich Świętych 2023 również odbędzie się pod znakiem drożyzny. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja pod Cmentarzem Rakowickim, na Nowym Kleparzu i w marketach. Jakie są ceny zniczy w Krakowie? Przedsiębiorcy nie mają dobrych wiadomości.

— Ceny poszły w górę. Może nie tak mocno jak w zeszłym roku, ale jest znacznie drożej. W hurtowniach na jednym zniczu to wychodzi nawet 4-5 złotych więcej. To jest bardzo dużo, bo przez to my musimy ceny detaliczne też znacznie podwyższyć — powiedział nam jeden ze sprzedawców z Nowego Kleparza. — W hurtowniach jest drożej nawet do 50 procent. W porównaniu z zeszłym rokiem to duża różnica — dodaje sprzedawca zniczy pod Cmentarzem Rakowickim.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Kraków. Ceny zniczy 2023. Ile trzeba zapłacić za znicze na placach targowych i pod cmentarzami?

Odwiedzając Nowy Kleparz i zaglądając na stoiska pod cmentarzami można zauważyć, że w tych miejscach ceny zniczy są bardzo podobne. Na Wszystkich Świętych za małe, plastikowe znicze trzeba zapłacić około 12-20 złotych za sztukę. Średniej wielkości znicze, wysokie na około 20 centymetrów kosztują już więcej, bo około 25-40 złotych. Najdroższe są duże, ozdobne znicze. Ich ceny zaczynają się powyżej 35 złotych, a najdroższe mogą kosztować nawet 60-80 złotych za jeden znicz. Ceny zniczy 2023 poszybowały mocno w górę, jednak podobny los spotkał także wkłady do zniczy. Najmniejsze wkłady, które mogą płonąć przez około trzy dni, kosztują od 3-4 złotych za sztukę, nawet do 10 złotych. Za większe wkłady, wystarczające na pięć lub sześć dni trzeba będzie zapłacić 8-18 złotych.

— Największy problem jest z ceną wkładów, bo one podrożały dosyć mocno. A takie wkłady najczęściej są wybierane przez osoby starsze, które kupują duże, ładne znicze na grób i potem oszczędzają na kupowaniu nowych i tylko wymieniają środek — powiedział nam sprzedawca zniczy na Nowym Kleparzu.

Wszystkich Świętych 2023. Ile trzeba zapłacić za znicze w marketach?

Dla tych, którzy szukają oszczędności na dzień Wszystkich Świętych, nieco lepsze oferty pod względem finansowym mają markety. Duże, popularne sieci nie są tak mocno obciążone kosztami, jak lokalni przedsiębiorcy, dlatego mogą sobie pozwolić na obniżki cen. Dzięki temu najtańsze, malutkie znicze można znaleźć już za 60 groszy na sztukę, jednak ich wkłady są niewielkie i będą bardzo krótko płonąć. Nieco lepsza sytuacja jest też z plastikowymi zniczami średniej wielkości, bo te można znaleźć już w granicach 10-20 złotych. Za to duże, ozdobne znicze wahają się w cenach podobnych do tych na targowiskach. W markecie będziemy musieli zapłacić za mnie około 35-45 złotych. Co ciekawe, ceny wkładów do zniczy są bardzo podobne w marketach i u lokalnych przedsiębiorców. W popularnych sieciach te ceny wahają się w graniach 4-10 złotych.

Wszystkich Świętych 2023. Jakie są ceny zniczy w Krakowie? Tutaj znajdziesz szczegółowe ceny za znicze i wkłady:

Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE