Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego bliscy opracowania testu na koronawirusa

2020-03-12 15:30 NM
Uniwersytet Jagielloński
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA

Czy będzie przełom w wykrywaniu koronawirusa? Na to liczą naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Wraz z firmą SenxDx poinformowali o "milowym kroku" drodze do produkcji "ultraszybkiego" testu diagnostycznego dla koronawirusa.

O tym, że naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad koronawirusem, informowaliśmy już w poprzednim miesiącu. Na początku marca natomiast Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał im 25 milionów złotych na badania m.in. nad szczepionką przeciwko groźnej chorobie.

Teraz pojawiły się nowe informacje. Jak podał prof. Krzysztof Pyrć z UJ, naukowcom udało się osiągnąć istotną rzecz - chodzi o wyselekcjonowanie białka. Następną kwestią jest znalezienie cząsteczek, które będą reagować tylko z tymi białkami. Jak podkreślają naukowcy, aby móc zahamować wirus, najpierw trzeba go zrozumieć.

Na ten moment zaczęliśmy realne prace w laboratorium, ale jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach - mówi prof. Pyrć.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki szybkim rozpoznaniu zarażonych osób, uda się zmniejszyć ryzyko epidemii w naszym kraju.

Jeden z krakowskich supermarketów podczas szturmu klientów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.