Mobilne punkty szczepień dotrą w Małopolsce do schorowanych pacjentów [AUDIO]

2021-02-19 18:29
MUW
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W Małopolsce specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do domów schorowanych pacjentów. Jedenaście dodatkowych zespołów będzie wspierało pracę stacjonarnych miejsc, w których można przyjąć szczepionkę przeciw Covid-19. Według danych krakowskiego NFZ, pacjentów, którzy mogą potrzebować zaszczepienia w domu, jest około ośmiu tysięcy.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.

- Lekarz POZ, do którego zgłosi się pacjent, decyduje, czy dla pacjenta lepsze będzie szczepienie mobilne ze względu na jego stan zdrowia, czy jednak możliwy jest transport do punktu szczepień - mówi Mówi Katarzyna Latko z małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie.

Ponad to miasto ma obowiązek zapewnić dojazd do punktu szczepień osobom niepełnosprawnym lub seniorom, którzy mają kłopot z samodzielnym poruszaniem się. W taki dowóz zaangażowani są między innymi małopolscy strażacy.

- Od 25 stycznia takich transportów zorganizowaliśmy ponad 300. Do dzisiaj blisko 400 osób zostało dowiezionych na szczepienie, bezpiecznie zaszczepionych i bezpiecznie te osoby wróciły do swoich domów - mówi starszy brygadier Piotr Filipek, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Do tej pory w samym Krakowie do punktów szczepień zostały dowiezione 22 osoby.

Kierowca MPK stworzył wyjątkowy symulator. Tak wyglądał Kraków w latach 90.
Pożar Archiwum Urzędu Miasta w Krakowie

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE