Ministerstwo Zdrowia zmieniło decyzję dwukrotnie w ciągu doby. Krakowscy lekarze: to absurd

2021-03-17 16:17
Ministerstwo Zdrowia zmieniło decyzję dwukrotnie w ciągu doby. Krakowscy lekarze: to absurd
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Dyrektor szpitala miejskiego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie Dr. Jerzy Friediger.

Miało ich nie być, ale jednak są. Ministerstwo Zdrowia zmieniło stanowisko w sprawie terminów lekarskich egzaminów specjalizacyjnych w ciągu 24 godzin. Najpierw resort ogłosił odroczenie terminów wiosennych ze względu na pandemię. Przeciwko temu zaprotestowała Naczelna Rada Lekarska oraz krakowskie środowisko lekarskie. Dzień później rzecznik Ministerstwa Wojciech Andrusiewicz podał zgoła odmienną informację.

Krakowscy lekarze zarzucają rzecznikowi Ministerstwa Zdrowia szerzenie chaosu i dezinformacji. We wtorek resort podał informację, że przesuwa wszystkie terminy egzaminów specjalizacyjnych na sesję jesienną. Tłumaczono to trzecią falą pandemii koronawirusa. W środę jednak pojawił się nowy komunikat, który daje młodym medykom pełną dowolność.

Każdy chętny może przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego zgodnie z terminami, które obowiązywały dotychczas. Jeżeli natomiast ktokolwiek wyrazi jakiekolwiek obawy co do przystąpienia do tego egzaminu, może przystąpić do takiego egzaminu w sesji jesiennej - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komunikat nie odnosi się do kwestii egzaminów ustnych. Ich przeniesienie na późniejszy termin było głównym postulatem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jeżeli lekarze z Krakowa mają jechać do Gdańska zdawać egzamin to jakiś absurd. Nie ma hoteli, nie ma gdzie spać, nie ma gdzie zjeść, nie ma gdzie się odświeżyć, nie ma gdzie się umyć. Chodziło o to, żeby tę część egzaminów odwołać - komentuje dyrektor Szpitala imienia Żeromskiego w Krakowie Jerzy Friediger.

Dodaje, że ten brak konsekwencji zamiast pomagać, jedynie rzuca lekarzom kłody pod nogi.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Andrzej Matyja krytycznie odnosi się również do pomysłu resortu zdrowia aby na szczepienia przeciwko koronawirusowi pacjentów klasyfikowały osoby inne niż lekarze. Określa to wprost jako zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pacjentów jak i pracowników opieki zdrowotnej.

Z krakowskimi medykami na temat zamieszania wokół egzaminów rozmawiał Kuba Paduch:
Minister Dworczyk o szczepieniach

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE