Sesja Rady Miasta Krakowa.

i

Autor: Ula Bienia

Miliardy dla Krakowa. Radni uchwalili budżet miasta na rok 2022

2021-12-16 11:57

Ponad 7 miliardów złotych miasto przeznaczy na przyszłoroczne wydatki. Rada Miasta uchwaliła budżet Krakowa 2022. W przyszłym roku władze chcą zrealizować blisko 500 inwestycji. Miasto zmaga się jednak z kłopotami finansowymi. Głos za budżetem wraz z autopoprawką Prezydenta Jacka Majchrowskiego oddało 25 radnych, przeciw było 2, a 16 osób wstrzymało się od głosu.

W budżecie Miasta Krakowa na rok 2022 znalazły się między innymi: modernizacja Zakrzówka, budowa Krakowskiego Centrum Muzyki czy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Praskiej. Jednak władze nie kryją tego, że był to trudny projekt. 

- Jest szereg niewiadomych. Myślę tu o bardzo wysokiej inflacji oraz sytuacji na rynku pracy. Bardzo chcieliśmy zachować równowagę w obszarach, których dotyczą te inwestycje. Troszczymy się o opiekę społeczną i edukację. Będą też inwestycje w tereny zielone oraz w drogowe - mówi Andrzej Kulig, Wiceprezydent Miasta Krakowa. 

W pozyskiwaniu środków nie pomaga wysoka inflacja. Od 1 stycznia 2022 roku zaczną także obowiązywać nowe przepisy rozliczeniowe. W ramach Polskiego Ładu samorządom zostaną ograniczone wpływy z podatku PIT. Dla miasta oznacza to zmniejszenie dochodów i tym samym straty finansowe.  

- Wszystkie zadania mają niestety mniej pieniędzy. Tu nie ma żadnej inwestycji, która nie byłaby już realizowaną inwestycją lub nie byłaby na etapie podpisywania umów. Według szacunków miasto na nowych rozwiązaniach podatkowych może stracić kwotę między 400 a 500 milionów złotych - tłumaczy Andrzej Hawranek z klubu radnych Koalicja Obywatelska.  

Projekt budżetu wzbudził jednak kontrowersje wśród radnych. W tym roku miasto przeznaczy mniej pieniędzy na zieleń niż w roku ubiegłym. 

- W mojej opinii jest to o 40% mniej środków na zieleń niż w roku ubiegłym. Zapisanych wprost jest 65 milionów plus inwestycje, które są już realizowane. Łącznie jest to kwota niecałych 100 milionów złotych. To znaczący spadek w porównaniu do lat poprzednich. Wydaje się, że to dosyć niebezpieczna tendencja. Bardzo mało pieniędzy jest przeznaczonych na tworzenie nowych parków i praktycznie nie ma środków na wykup gruntów, a o to przede wszystkim zabiegają mieszkańcy. Chcą tworzenia nowych terenów zielonych, a nie rewitalizacji tych co już istnieją - mówi radny Łukasz Maślona ze Stowarzyszenia Funkcja Miasto.

Prezydent Jacek Majchrowski złożył swoją autopoprawkę. Uwzględniła ona niektóre z 646 poprawek radnych, które wpłynęły do krakowskiego Magistratu. Sam budżet na rok 2022 zwiększył się o 68 milionów złotych. Najwięcej, bo 32,8% kwoty z budżetu miasto przeznaczy na edukację. 

- Rzeczywiście o 10 milionów wzrosły wydatki na oświatę. Jak rozwinie się sytuacja z całym budżetem to nie jesteśmy w stanie na razie powiedzieć. W sejmie odbywają się rozmowy na temat zmiany prawa oświatowego, które mogą przynieść zarówno te pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla miasta. Jeszcze jest zbyt wiele niewiadomych, żebyśmy mogli się wypowiadać na ten temat - mówi Wiceprezydent Andrzej Kulig. 

Drugie miejsce pod względem wydatków zajmuje transport i łączność (13,6%). Z kolei na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska miasto przeznaczy 9,3% kwoty z przyszłorocznego budżetu. 

Wystawa „Przedmioty” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE