"Lex TVN": demonstracja w Krakowie. Na Rynku Głównym zgromadziły się tłumy! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-12-19 16:04

W niedzielę, 19 grudnia w całej Polsce odbędą się demonstracje przeciwko nowelizacji ustawy medialnej znanej jako "Lex TVN". Ich organizatorem jest Komitet Obrony i Demokracji. Protest w Krakowie rozpoczął się o godzinie 15.00. Na Rynku Głównym zgromadziły się tłumy!

"Lex TVN": demonstracja w Krakowie. Na Rynku Głównym zgromadziły się tłumy!

Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się demonstracja przeciwko nowelizacji ustawy medialnej znanej jako "Lex TVN". Na Rynku Głównym w Krakowie już można było zobaczyć spory tłum ludzi. Protestujący przynieśli ze sobą banery: "Wolni ludzie, wolne media", a także "Konstytucja". Powiewały też biało-czerwone flagi. Organizatorem demonstracji w Krakowie, jak i w pozostałych miastach Polski jest Komitet Obrony Demokracji.

LEX TVN: demonstracje w całej Polsce. 19.12.2021. O której się rozpoczną?

Demonstracje przeciwko "Lex TVN" odbywają się dziś w całej Polsce. Oprócz Krakowa protestujących można spotkać m.in. w Rzeszowie, Zakopanem, czy we Wrocławiu. Główne demonstracje zaplanowano na godzinę 19.00 w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim. Swoją obecność potwierdził m.in. szef PO Donald Tusk. Demonstracja w niedzielę, 19 grudnia odbędzie się pod hasłem: "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska".

Lex TVN - co to jest? Wyjaśniamy, o co chodzi w sprawie

Lex TVN, jak media nazwały nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Wiele osób twierdzi, że przepisy te są skierowane bezpośrednio przeciwko TVN. Stacja od lutego 2020 starała się o przedłużenie koncesji nadawczej TVN 24, ale KRRiT zwlekała z podjęciem decyzji w tej sprawie, choć we wcześniejszych przypadkach nie trwało to tak długo. Zdaniem sporej części opinii publicznej to celowe działanie, które miało dać czas na przygotowanie odpowiednich przepisów blokujących wydanie koncesji TVN.