Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących w Krakowie. W tym roku to jubileuszowe wydarzenie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-12-19 15:08

Na Rynku Głównym w Krakowie w niedzielę odbyła się wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Jak wskazał jej pomysłodawca i organizator Jan Kościuszko, to jubileuszowa XXV edycja przedsięwzięcia, na które przybywają osoby w potrzebie z całego kraju.

Spotkanie zostało zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego – wydzielono sektory i są rozdawane maski. Od rana na Rynek przybywają osoby chcące skorzystać ze świątecznego posiłku – ustawiają się w kolejkach do punktów wydających gorące wigilijne dania i odbierają paczki świąteczne przygotowane przez partnerów wydarzenia.

Wigilia potrwa od godziny 11 do ok. 16. Organizatorzy są przygotowani na wydanie 40-50 tys. porcji potraw wigilijnych. W menu znalazły się m.in: barszcz, krokiety, pierogi, bigos i kasza z grzybami.

Jarmark Świąteczny w Radomiu i konkurs na najładniej ubraną choinkę

Przez te 25 lat wigilia stała się swoistym fenomenem, bezdomni ludzie nie mając pieniędzy potrafią na ten jeden dzień w roku zjechać na krakowski rynek z całej Polski, żeby skorzystać z tych darów, a także po prostu spotkać się i być razem. Wiedzą, że ten dzień jest poświęcony im i te wszystkie starania są im dedykowane - wskazał krakowski restaurator Jan Kościuszko.

Osoby potrzebujące – podkreślili pomysłodawcy – otrzymują nie tylko gorące posiłki i paczki świąteczne, ale wzorem poprzednich lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w specjalnie przygotowanym do tego celu szpitalu polowym – lekarze przez cały dzień świadczą m.in. specjalistyczne konsultacje kardiologiczne, internistyczne, ortopedyczne czy stomatologiczne. Dodatkowo chętni mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 w punkcie urządzonym w autobusie MPK.

Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich, Klubem Absolwenta Collegium Medicum UJ i Fundacją Przystań Medyczna. Namiot zorganizowali strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

W organizację wigilii od kilku lat włączają się wolontariusze i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z podkrakowskich Radwanowic. Jak wyjaśnił prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, pomagają oni w wydawaniu posiłków i paczek żywnościowych.

W ocenie duchownego zapotrzebowanie na takie spotkania wigilijne jest ogromne – korzystają z niego osoby dotknięte bezdomnością i wykluczeniem w szerokim sensie.

Zwłaszcza teraz w pandemii problemem jest samotność i wykluczenie i kiedy stoję co roku przy wydawaniu tych dań to widzę, że wielu ludzi przychodzi nie tylko po to, że jest ciepły posiłek, ale że mogą z kimś porozmawiać. Te rozmowy przy wigilii są bardzo ważne i coraz więcej osób mówi, że oni mają dach nad głową, skromniejsze lub większe utrzymanie, natomiast spędzają te święta samotnie - zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE