Krakowskie tajemnicze ogrody: park Jalu Kurka to dopiero początek. Oto nieodkryte parki i ogrody miasta

2023-01-02 12:50

Po kilkunastu latach przerwy mieszkańcy mogą korzystać z parku Jalu Kurka. Znajdujący się w centrum Krakowa zieleniec został wykupiony przez władze miasta od zakonu salwatorianów za niemal 11 mln zł. To niejedyny tajemniczy ogród Krakowa. Zobacz inne nieodkryte zieleńce.

Park Jalu Kurka otwarty po kilkunastu latach

Od Nowego Roku mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z parku Jalu Kurka znajdującego się w centrum miasta. Teren ten od kilkunastu lat nie był dostępny dla spacerowiczów. W zeszłym miesiącu władze miasta wykupiły park od zakonu salwatorianów za niemal 11 mln zł.

Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf, miasto chciało jak najszybciej zaprosić krakowian do odzyskanego miejsca wypoczynku i rekreacji, dlatego po wykonaniu niezbędnych prac, od Nowego Roku udostępniono park odwiedzającym.

Dla nas ważne jest dziś symboliczne przekazania tej informacji – park Jalu Kurka ponownie należy do mieszkańców i można z niego korzystać. Niektórzy będą mogli odkryć ten park na nowo, a niektórzy trochę sobie przypomnieć go po kilkunastu latach, kiedy teren ten nie był dostępny dla odwiedzających - zaznaczył Kempf.

Przed ponownym otwarciem parku wykonano tylko najpotrzebniejsze prace porządkowe, wymieniono stare, zdewastowane ławki oraz kosze na śmieci na nowe. Teren parku znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego będzie utrzymywany zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Park otwarty jest codziennie w godz. 6.00-22.00. Na razie funkcjonuje tylko jedno wejście – od strony ul. Szlak, ale dyrektor ZZM zapowiedział, że będą czynione starania, aby umożliwić wejście na ten obszar z innych stron. Oficjalne otwarcie tego terenu zielonego planowane jest pierwszego dnia wiosny – wtedy park Jalu Kurka ma się ukazać mieszkańcom w pełnej odsłonie.

Tajemnicze ogrody Krakowa. Nie tylko park Jalu Kurka

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie

Znajdujący się przy ulicy Mikołaja Kopernika 27 ogród jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Oprócz terenu spacerowego, z niewielkim stawem i alejkami wytyczonymi wśród drzew i krzewów, znajdują się w nim kompleksy szklarni. 

  • Ogród przy Muzeum Archeologicznym

To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów w ścisłym centrum miasta (ul. Poselska 3), a wciąż - zapewne przez niewiedzę - często omijany podczas zwiedzania. Ten renesansowy ogród znajduje się u podnóża Wzgórza Wawelskiego, a szczególnego uroku nabiera, kiedy odbywają się na jego terenie koncerty - zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej.

  • Ogród w Muzeum Mehoffera

Prawdziwie tajemniczy, ukryty ogród. Centralną jego część stanowi rozległy trawnik z charakterystycznym klombem z okręgiem piennych róż i z różą pośrodku. Nad całością góruje pomnik przyrody – potężny dąb szypułkowy. Nie tak łatwo go znaleźć - szukajcie pod adresem ul. Krupnicza 26.

  • Ogród Sióstr Klarysek

Istna perełka. Znajdziemy tutaj misterne rzeźby wykonane w różnych gatunkach krzewów. Ogród znajduje się pomiędzy kościołem św. Piotra i Pawła a kościołem św. Andrzeja. To jedno z niewielu miejsc, prowadzonych przez braci lub siostry zakonne, udostępnione do zwiedzania innym.

  • Park Wyspiańskiego

To jedyny tak ukryty krakowski park - usytuowany wewnątrz... ogródków działkowych (ul. Władysława Łokietka). Swój kształt przypominający krater zawdzięcza temu, że powstał po zburzonym i zasypanym ziemią forcie austriackim należącym do Twierdzy Kraków (fort nr 9 „Krowodrza”). Zwany jest również „Starym Parkiem”.

  • Ogród Czapskich

Niewiarygodnie piękny, z mocno wyczuwalnym tłem historycznym. Ogród Czapskich znajduje się na tyłach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – neoklasycystycznego pałacyku należącego niegdyś do rodziny Czapskich. Miejsce do dziś zachowało pierwotny, XIX-wieczny charakter.

  • Ogród Profesorski

Piękne, spokojne miejsce pełne zieleni i interesujących instalacji. Znajduje się w samym Rynku, otoczony murami Collegiów Medicum, Maius, Minus i Witkowskiego. Możemy do niego wejść od ulicy Jagiellońskiej bądź przez dziedziniec Collegium Maius.

  • Ogród Ojców Paulinów na Skałce

Ogrody Ojców Paulinów nie są dostępne dla nikogo z zewnątrz, zakonnicy nie wykluczają jednak, że może się to wkrótce zmienić. Natomiast łąka ojców paulinów (ul. Skałeczna) na krakowskiej Skałce jest otwarta dla zwiedzających.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Krakowa