ŻYCIE MIASTA

Boże Narodzenie w Krakowie. Kiedy w mieście pojawią się świąteczne iluminacje i jak będą wyglądać?

2023-11-27 8:25

Kraków to miasto magiczne o każdej porze roku, jednak dopiero zima w mieście i świąteczne iluminacje sprawiają, że stolica Małopolski zaczyna roztaczać nieodparty urok. W tym roku ponownie w mieście staną ogromne choinki i ozdobne figury bombek i podświetlonych lajkoników, które świetnie sprawdzą się na zimową sesję zdjęciową w świątecznym klimacie. Kiedy ozdoby pojawią się na ulicach miasta?

Boże Narodzenie 2023 w Krakowie. Świąteczne iluminacje na ulicach miasta

Za nami dzień Wszystkich Świętych, a to oznacza, że wielkimi krokami nadchodzi Boże Narodzenie. Już wkrótce na ulicach Krakowa pojawią się wyjątkowe iluminacje, które wprawią mieszkańców miasta w iście świąteczny nastrój. W tym roku zostaną takie same, jak w ubiegłym roku, czyli ozdoby z motywami nawiązującymi do arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Zostały one wprowadzone jeszcze w 2021 roku i obecnie władze miasta zdecydowały o pozostawieniu ich na kolejny rok. Za ich instalacje odpowie firma Multidekor, która wygrała przetarg na montaż, serwis i demontaż po okresie świątecznym.

Iluminacje świąteczne w Krakowie. Choinki, wielkie bombki, anioły staną w całym mieście

Jak będą wyglądać tegoroczne iluminacje w Krakowie? Zdecydowanie jest na co czekać! Na rynku tradycyjnie stanie 15-metrowa choinka. Jej zapalenie przypada na koniec listopada, kiedy zaczną się targi bożonarodzeniowe. Ponadto 10-metrowe choinki zostaną postawione na rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym i na placu Wszystkich Świętych. Poza tym świąteczne przewieszki już wkrótce zawisną nad ulicami: Bracka, Grodzka, Floriańska, Sienna, Szewska, Sławkowska i Bulwarowa.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

Świąteczne iluminacje w Krakowie. Figury z wawelskich arrasów pojawią się w mieście

Jednak potężne choinki to nie wszystko. W ścisłym centrum, Sidzinie, na Wzgórzach Krzesławickich i przy rondzie Maczka oraz Hipokratesa oświetlonych zostanie kilka drzew. Dodatkowo w całym mieście pojawią się wielkie bombki, w których można robić sobie zdjęcia. Znajdziecie je na rondzie Grunwaldzkim, Młyńskim i Mogilskim. Figury aniołów znajdą się na rondzie Czyżyńskim, w Mistrzejowicach, parku Krowoderskim czy przy ul. Teligi. Podświetlane lajkoniki będzie można spotkać w parku Duchackim, w parku Jerzmanowskich czy na ul. Piłsudskiego. Prócz tego w mieście pojawią się figurki z motywów, które doskonale znamy z wawelskich arrasów i wyjątkowe fotopunkty, w których będzie można uwiecznić magię świąt. Znajdziecie je tutaj:

  • na placu Szczepańskim – rama z dwoma lampartami
  • na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama w otoczeniu dwóch jeleni
  • na Rynku Podgórskim – rama z dwiema żyrafami
  • pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama w otoczeniu dwóch wielbłądów
  • na Plantach – rajski ptak.

– Jelenie (2 szt.), wielbłądy (2 szt.), żyrafy (2 szt.) czy rajski ptak – wkomponowane w place i ulice Starego Miasta stworzą wielki teatr natury w przestrzeni. Nie zabraknie motywów roślinnych, głównie liście akantu w girlandach nad ulicami czy dekoracjach choinek, lamp i mostów. Dekoracja będzie wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta – informuje magistrat.

Kiedy pojawią się świąteczne iluminacje w Krakowie?

Fani świątecznego klimatu będą musieli jeszcze przez chwile uzbroić się w cierpliwość. Z wyjątkiem choinki na rynku głównym, świąteczne iluminacje zostaną włączone dopiero 1 grudnia i będą cieszyć oko mieszkańców Krakowa do 31 stycznia.

Zobaczcie, jak prezentowały się krakowskie świąteczne iluminacje w ubiegłym roku:

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie